2012 Üniversite Tercihleri Yardım!

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve arkea tarafından 30 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. [​IMG]

Tıp mı mühendislik mi?
    Hangi Mesleğin geleceği var?
    Kimler pişman, kimler memnun, zorlukları neler...

Sınava hazırlanmak kadar çileli bir dönemdir bu tercih dönemi, kendimden biliyorum. O yüzden de merak ettiklerinizi buradan sorabilir, tartışabiliriz diye düşündüm.

2. Cevap: 2012 Üniversite Tercihleri Yardım!

Sınavdan daha çileli bir dönem bence. Ne tarafa çeksen o tarafa gidiyor insan bu dönemde :) tıp çoğumuzun gönlünde yatıyor. Ama insanın yapıp yapamayacağını görmesi gerekiyor (kendimden biliyorum :)) En azından kişi hangi mesleği istiyorsa o meslekten birisini mutlaka izlemeli bence. Tıp okumak isteyen biri doktorların bir gününü nasıl geçirdiğini görmeli. Diğer meslekler için de geçerli tabi :)

3. Cevap: 2012 Üniversite Tercihleri Yardım!

Haklısın ama kimse kendi mesleğini övmez zaten, çünkü herkes kendi mesleğinin zorluğunu bilir. Diğerlerini uzaktan gördüğü için de hep diğerleri kolay gelir. Bi de tabii halk efsaneleri var.
    Bana kalırsa tercih yaparken mesleğin yapılabilirliği kadar okuma sürecini de düşünmek lazım... Zira 'evet tamam ben bu mesleği yaparım', 'bana göre' diyerek atılıyosun okula ama sonra sınavlar, çalışma temposu, gereken projeler derken bırakan ya da bu dönemlerde gelen isteksizlikle ağırdan alıp yıllarını ziyan eden biçok kişi var.

4. Cevap: 2012 Üniversite Tercihleri Yardım!

Evet ama her bölümün de ona göre zorluğu yok mu? Kolay okunabilen bir bölüm olduğunu düşünmüyorum. Kişinin ne kadar istediğine bağlı. Bazıları için işkence olan bölümler bazıları için çok güzel olabilir. İnsanın o bölümü bulması gerekiyor. Buna da en iyi tercih yapacak kişi karar verebilir :) Bir bölüme karar verilince mutlaka ders içerikleri incelenmeli bence. Bölümün ilginizi çekmesi yetmiyor. Dersleri inceleyip yapıp yapamayacağınıza karar verebilirsiniz kendimden biliyorum :)

5. Cevap: 2012 Üniversite Tercihleri Yardım!

o zaman gelelim meslekler üzerine bildiklerimize, tanıtıma:)

6. Cevap: 2012 Üniversite Tercihleri Yardım!

Öyleyse mühendislikle başlayalım :) Mühendislik bilim ve matematiksel prensipleri, tecrübe, karar ve ortak fikirleri kullanarak insana faydalı ürünler ortaya koyma sanatı olarak tanımlanıyor. Birçok mühendislik bölümü mevcut.
    Bunlardan hangisini tercih edeceğinize iyice araştırma yaptıktan sonra kendiniz karar vermelisiniz.

Ben kendi bölümümden bahsetmek istiyorum. Matematik Mühendisliği.. Çok fazla duyulan bir bölüm değil. Açıkçası ben de tercih dönemine kadar böyle bir bölümün varlığından haberdar değildim.

Matematik Mühendisi ne iş yapar?

Matematik mühendisliği bölümünden mezun olanlar

- Yazılım Uzmanı/Mühendisi,
    - Veritabanı Uzmanı/Yöneticisi
    - Sistem Analisti / İş Analisti,
    - Özel Öğretmen ( Dershane Öğretmeni ),
    - Bilgi İşlem Elemanı/Sorumlusu
    - Üniversite Öğretim Görevlisi (Akademik Kariyer) işlerini yapabilirler.

Matematik mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var?

Matematik Mühendisliği bölümü İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Işık Üniversitesi'nde bulunuyor.

Matematik Mühendisliği okurken büyük bir matematik eğitiminin yanında bilgisayar ve programlamaya dair dersler de görüyorsunuz.

Tercih etmek istediğiniz üniversitenin ders programını inceleyerek içeriklere bakabilirsiniz..

7. Cevap: 2012 Üniversite Tercihleri Yardım!

ben de biraz tıptan bahsedeyim madem.
    Sanırım mesleği tanıtmama çok gerek yok, bi garip insancıklar işte tıpçılar :)
    çok çalışanı da var az çalışanı da, her yerde olduğu gibi(tabi ortalamaya göre kıyasa gidersem az çalışanı da pek az sayılmaz :D)
    neyse ders çalışma konusuna yeniden geçerim:
    malumunuz doktorlar bikaç zamandır ülkemizin itilen kakılanları listesinde başlarda: sağlık alanında yeni iyileştirmeler(!), doktora şiddet olayları vs vs...
    böyle mi başlanır söze demeyin, çünkü hangi doktora sorsanız size aynen böyle başlayacaktır.
    Ki zaten ben dezavantajlarını anlatayım onları bilin, zira kendine doktorluğu uygun gören biri içinde mesleğe karşı isteği zaten sebepsiz bi şekilde bulacaktır.
    Doktor olunca şunu da bunu da yaparsın diyemem, yok efendim yapamazsın, doktor olunca doktor olursun o kadar! Şimdi burdan yanlış anlamayın tabi, kastettiğim hekimlik bi mesleğin ötesinde yaşama biçiminiz olur bu mesleği seçtiğinizde. O yüzdendir ki karşınıza çıkan tüm hekimler size boşver bu mesleği dese de hiçbiri kendi zamanında bırakamamıştır.
    Gidip Tıp fakültesinde güllük gülistanlık okumayacaksınız bunu bilin bi kere, en başta siz ister miydiniz yata yata hekim olunsun , deva bulmaya gittiğiniz adam yarım yamalak bilgiyle tedavi etmeye ugraşsın.?

8. Cevap: 2012 Üniversite Tercihleri Yardım!

Açıkcası övecek pek bir şey yazasım gelmedi, ne yazabilirim bilmiyorum da. Hani bi güzelliği olmadığından değil de tıbbın özel olduğuna inanmamdan.

Burda tanıtım yapmak tabii önemli ama mesleğinizi seçerken bunu sahiden kendinize uygun bulmalı, içten istemelisiniz. Hele ki aklınızda tıp varsa... O zaman daha da önemli oluyor bu içten isteme, çünkü insanla uğraşmak kolay değil okulunu okumak da öyle...
    Tıp istemeden seçilmez, para için, anan baban istediği için seçme bu mesleği; bitiremez misin yok illa ki bitirirsin de okulu, kendine zindan edersin yılları.

Bana güzel bişey şöyle dersen aklıma ilk gelen: Yıl içinde poliklinikte gördüğüm hastalığı yüzünden işini kaybetmiş, ailesi dağılmış bir hasta.
    Agresif tavırları, bağırışları ve koridorda çıkardığı olaylardan sonra sakinleştirmek ve durumu görüşmek üzere odaya alınan hastanın gözleri yaşlı bi halde tedaviyi kabulüyle ilgili söylediği belli belirsiz sözler şunlardı:
    "Ne derseniz deyin yaparım doktor bey, yeter ki beni iyi edin. Ben artık çalışmak, çocuklarıma bakmak istiyorum, nolur beni iyileştirin."

Hayatınızda kime 'Ne dersen de yaparım.' diyebilirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör: 30 Temmuz 2012

9. Cevap: 2012 Üniversite Tercihleri Yardım!

Bende kimya mühendisliğinden bahsedeyim:D
    Tercih yapacak arkadaşları korkutmadan ama gerçekçi bir şekilde açıklayabilirim inş :D
    Kimya mühendisi üretimde prosessle yani süreçle ilgilenir.Bu süreçte -mühendislik etiği gereğince-çevreye zararı minimuma indirgenmeye,ekonomiye ve maddelerin geri kazanımına dikkat eder.Ayrıca kimya mühendisliği ilgi alanı çok geniş olan 4 temel mühendislikten biridir:D Tercih döneminde araştırma yaparken blogların birinde hamur-ekmek örneği görmüştüm orada kimyagerle karşılaştırılarak çok güzel bir anlatım vardı.Fakat bulamadım:(
    Örnekten yola çıkıp kendimce anlatayım;)
    Kimya mühendisi ise undan, tuzdan hangi miktarlarda konulursa daha sağlıklı daha ekonomik çevreye daha az zararlı bir ekmek üretilir onun hesaplamalarını yapar.Pişirilecek fırının nasıl bir malzemeden üretilmesi gerektiğine,sıcaklığına...yeri geldimi ekmek üretilecek fırının tasarımını yapar.Kısacası ekmeğinin un dan ekmek haline kadar geçen bütün süreçleriyle ilgilenir.
    *İş alanı gerçekten geniştir.Fakat malesef bu mezun olur olmaz iş bulabileceğimiz anlamına gelmiyor.Nitenikli bir kimya mühendisi olmak gerekiyor.Gerçek bu çoğu meslek için geçerlidir.
    *Laboratuvarı, deney yapmayı seven arkadaşlara söyleyim kimya bölümü kadar lab sayımız fazla değil.Kimya bölümüyle ortak derslerin labları için konuşacak olursak; genel kimya lab., analitik kimya lab., organik kimya lab, aletli analiz lab. geri kalan lablar mühendislik labları.
    Mühendis kelimesinin kökeni hesaplamadan geliyor.Kimya mühendisliği bölümünde de bolca hesaplama var.Kesinlikle iyi bir matematiğiniz olmalı.Bölümde zaten sıkı bir matematik testinden geçiyoruz ama :D yinede temelde iyi bir matematiğiniz olmalı.
    *Seçtiğiniz kimya müh. bölümü ingilizce olsun ya da olmasın ingilizceye karşı ön yargınız olmamalı.Çünkü mühendislik kaynaklarının çoğu ingilizce olduğu için ingilizce çok sık karşınıza çıkacak.Tabiki ağır bir gramer bilmelisiniz demiyorum.Sadece aman ingilizce benden uzak olsun demememelisiniz :D Bizim türkçe olan derslerimizde bazen ingilizce kaynak kullanıyoruz.
    *Sözel ders pek yok.Hesap makinanız yoldaşınız gibi oluyor :D
    *Çoğu kişi makina mühendisliğinden sonra en ağır mühendislik olduğunu söylüyor.Çalışılınca tüm zorlular başarılır.Ancak çok çok zeki değilseniz kimya mühendisliği sınav öncesi sabahlayarak geçilecek bir bölüm değil.
    *Genellikle koşullu derslerin bol olduğu bir bölüm(X dersini almazsan y dersini alamazsın.Y dersini geçemezsen Z dersini alamazsın.)
    *Mühensdislik ekonomisi tarzı dersler de görüğümüz için mezun olduktan sonra üst düzey yönetici olarak çalışabilirsiniz.
    Tercih kararı verirken çok çok iyi düşünülmesi gereken bir bölüm.Kimseye seçmeyin,yazmayın hayatınız kararır demiyorum :D
    Fakat sadece mühendislik iyidir deyip yazılmaması gerekir.Çünkü sınavı, quizi,ödevi bol olan bir bölüm.Diğer insanlar sınavlarını bitirmiş gezerken muhtemelen siz ders çalışıyor olacaksınız.Bazen şu sınav bitsin, şu proje bitsin derken dönem bitebilir.Hiç dinlenemeyeceksiniz, gezemeyeceksiniz demem doğru olmaz.Düzenli çalışan insan herşeye zaman ayırır fakat çalışma alışkanlığınız yoksa pişman olabilirsiniz.Eee bir mühendis kolay yetişmiyor :D
    Tercih yapacak arkadaşların Allah yardımcısı olsun;)