29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı Metni

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı Örnek

Sayın okul müdürüm, değerli öğretmenlerim, sevgili öğrenci arkadaşlarım ve kıymetli misafirler, Cumhuriyetimizin kuruluşunun ….. yılı dolayısıyla düzenlenen kutlama programına hoş geldiniz…

Programı arz ediyorum

• Saygı duruşu
    • İstiklâl Marşı
    • Günün anlam ve önemini belirten konuşma
    • “Mustafa Kemaller Tükenmez” adlı şiirin okunması
    • “Ülkemizde Cumhuriyetin Kuruluşu” ile ilgili konuşma
    • “Cumhuriyet Sevinci” adlı şiirin okunması
    • “Cumhuriyetin İlanı” adlı konuşma
    • “Atatürk” adlı şiirin okunması
    • “Cumhuriyetin Türk toplumuna sağladığı faydalar” konulu konuşma
    • “Cumhuriyet Bayramı” adlı şiirin okunması
    • Kapanış

Cumhuriyet tarihin, okuyup okutalım
    O günlerde savaşan şehitleri analım
    Atatürk ulu önder, gönülde yaşatalım
    Hep rehberlik edecek Atatürk ilkeleri

Sizleri cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’ne emeği geçmiş olan tüm Türk büyükleri ve şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’na davet ediyorum.

Dikkat!..

Atatürk diyor ki: “Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere okul müdürümüz Sayın …………………….’i buraya davet ediyorum.

Atatürk diyor ki: “Türk milletinin tabiat ve âdetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir.”

“Ufkunda doğacağım, ufkunda batacağım,
    Asırlarca yazsam hep Sen’i anlatacağım.
    Bende giyersem eğer bir gün deha tacını,
    İstersen çiğne diye önüne atacağım.”

“Mustafa Kemaller Tükenmez” adlı şiiri okumak üzere .........................’i buraya davet ediyorum.

“Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslarıyla, Türk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur.” M. Kemal Atatürk

Dalgalansın her tarafta şanlı Türk’ün bayrağı
    Korumaktır ve yüceltmek azmimiz bu toprağı!
    Bu vatan hiç sensiz olmaz, ey güzel Cumhuriyet
    Milletim öyle demiştir; ya ölüm, ya hürriyet!

“Ülkemizde Cumhuriyetin Kuruluşu” konulu konuşmayı yapmak üzere .........................’i buraya davet ediyorum.

Atatürk diyor ki: “Daha az zamanda daha büyük işler başaracağız. Bunda muvaffak olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü Türk Milleti’nin karakteri yüksektir. Türk Milleti çalışkandır, Türk Milleti zekidir.”

“Cumhuriyet Sevinci” adlı şiiri okumak üzere .........................’i buraya davet ediyorum.

Binerken rıhtımdan, bandırma vapuruna
    Tek düşüncendi senin; “Vatan, Millet, Sakarya…
    Bizler Cumhuriyetini, taşıyacağız sonsuza,
    Atam sen rahat uyu, aziz vatan toprağında.

“Cumhuriyetin İlanı” adlı konuşmayı yapmak üzere .........................’ı buraya davet ediyorum.

Bilmeyen anlasın,öğrensin soran
    Tarihin başından gelen milletiz
    Birbiri ardına devletler kuran
    Tarihten devletler silen milletiz.

“Atatürk” adlı şiiri okumak üzere .........................’ı buraya davet ediyorum.

Atatürk diyor ki: “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız. Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir”

“Cumhuriyetin Türk toplumuna sağladığı faydalar” konulu konuşmayı yapmak üzere .........................’ı buraya davet ediyorum.

Yurdumuzu çiğnetmeyiz yabana,
    Canımız kurbandır cennet vatana.
    Hürriyet uğruna, bayrak uğruna,
    Savaşırken ecele giden milletiz.

“Cumhuriyet Bayramı” adlı şiiri okumak üzere .........................’ı buraya davet ediyorum.

Ey bizlere bu günü kazandıran şehitler,
    Ey hürriyet yolunda can veren koçyiğitler,
    Ey kahraman Atatürk, sizlere minnettarız.
    Rahat rahat uyuyun, nöbette bizler varız.

Cumhuriyetin ….. yılı münasebetiyle düzenlenen kutlama programı sona ermiştir. Arz ederim.