Acaba çocuğum beni seviyor mu

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 4 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Anne sevgisi ile ilgili yazı

Bazen anneler çocuklarını üzecek durumlarla karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda annenin aklından; ''Acaba çocuğum beni seviyor mu, Acaba çocuğum bana küstü mü?'' gibi düşünceler geçer.Aslında çocuklarla anneleri arasındaki ilişki her zaman çok özeldir. Siz ona sevginizi belli edin yeter..

İşte çocuğunuzun sizi sevdiğine dair işaretler;

Dünyadaki hiç bir şeyi anlamayan yeni doğan bebeğinizin bildiği bir şey varsa o da gözlerinizin içine baktığında sizin önemli olduğunuzdur.

Bebeğiniz onun yanında olmadığınız zamanlarda sizi düşünmeye başlayıp, doğumundan 8 ile 12 ay arası bir zaman geçtikten sonra, onun bulunduğu odadan ayrıldığınızda yüzünü asmaya, döndüğünüzde ise gülmeye başlayacaktır.

Emeklemeye başlayan bebeğinizin öfke nöbetleri artıyor. Attığı çığlıklar sizi sevmeyi bıraktığı anlamına gelmeyecektir, size bu kadar çok güvenmeseydi, incinmez veya sinirlenmezdi.

Bebeğiniz üzgün olduğunda size koşarcasına gelir çünkü bu yaşta seni seviyorum demeyi bilmez fakat hareketleri kelimelerden çok daha güçlüdür.

Çocuğunuz size bahçeden kopardığı bir çiçek, küçük bir parça taş ya da hediye olduğunu düşündüğü herhangi bir şey verebilir. ( Bunu kızım çok yapmıştır :)

Artık evin her şeyi ile daha ilgili olmaya başlayan çocuğunuz ‘Anne bak bunu ben yaptım’ diyerek sizi etkilemeye çalışacaktır. Çünkü sizin onayınız onun için önemlidir.

Artık sizi sırdaşı olarak görmeye başlayacaktır. Kalabalık içerisinde yaşadığı ilk utandırıcı anında bile sizin kollarınızda kendisini güvende hissedecektir.(kıyamam ya)

Çocuğunuza bağırdınız ya da kızdınız o da çılgınlar gibi ağlıyor; anneeeeeeeeee....diye:eek: