Açık kaynak Kodlu Ne Demek

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 1 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Ne işe yarar?

Açık Kaynak (Open Source) Kod Nedir

Açık kaynaklı kelimesini internette çok sıkça duyarız. Açık kaynak kodlu programlar oluştururken çeşitli programlama dilleri kullanılır ve uzun bir kodlama sonucu programlar ortaya çıkar. Bu programlar bize setup dosyaları halinde gelir ve bilgisayarımıza yüklediğimizde exe – executable (çalıştırılabilir) olarak kaydedilir. Böylece programların kod kısmına erişmek imkansız hale gelir.İşte açık kaynak kodlu yazılım burada devreye giriyor. Program ücretsiz dağıtılır ve derlenen kodlarda herkesin indirimine sunulur. Böylece diğer yazılımcılarda programların gelişmesinde katkıda bulunurlar. Program yeni özellikler kazanır ve hatalar düzeltilir. Bu tür programlar daha çok güncellenir. Ücretli yazılımlar ücretsiz yazılımlara göre çok daha gelişmiş olur.
    İnternet'in yükselişi ve görevlilerin bilgisayar kaynak kodunda büyük bir yeniliğe ihtiyaç duymaları sonucunda açık kaynağa ihtiyaç duyuldu. Böylelikle üretim modellerinin kendinden arttırıcı çeşitliliğine, iletişim yollarına ve interaktif toplulukların oluşmasına imkan sağlandı. Açık kaynak yazılım hareketi yeni telif hakları, lisans verme, alan adı ve oluşan tüketici sorunlarına netlik kazandırmak için ortaya çıktı diyebiliriz.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Özellikleri

-Açık kaynak kodlu yazılımlar ücretsiz olarak dağıtılır.

-Açık kaynak kodlu yazılımlarla ilgili en iyi örnek linux işletim sistemidir. Bu ücretli dağıtılan Windows işletim sistemine bir alternatiftir.

-Herkes kodlar üzerinde çeşitli çalışmalar yapıp yenisini yayabilir.

-Kaynak kodları paketin içerisinde bulunur.

-Program sorunsuz bir şekilde dağıtılabilmelidir, herhangi bir lisans ve telif hakkı sorunu yaşamazsınız.

-Yazılımın lisansı diğer yazılımlarla çalışmasına engel teşkil etmemelidir.