Aile Planlaması İle İlgili Makaleler

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 9 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Aile planlaması, çiftlerin istedikleri zaman istedikleri sayıda çocuk sahibi olmalarını kapsayan bir terimdir. Burada çocuk sayısından ziyade istendiği zaman ve istenilen bir gebeliğin oluşması söz konusudur. Çünkü; ne yazık ki ülkemizde de dünyada da oluşan gebeliklerin yaklaşık % 40' ı planlanmadan ve istenmediği zamanda ortaya çıkmakta ve bunların yarıya yakını da kürtajla sonuçlanmaktadır. Gerek kürtaj gerekse istenmeyen bir gebeliğin devamı şeklinde ortaya çıkan bir gebelik (çocuk) ailede kadının yaşamında hem psikolojik olarak hem de organik olarak bir takım bozukluklara neden olmaktadır. Bu nedenle istendiği zaman planlı bir gebelik oluşması çok önemli. Bugün elimizde son derece etkili modern aile planlaması, doğum kontrolü yöntemleri bulunmaktadır. Bunların başında doğum kontrol hapları, spiral, hormon içeren progesteronlu spiral, vajinaya uygulanan halka şeklinde doğum kontrol yöntemleri ya da kola takılan çubuk implant çok etkili bir şekilde doğum kontrolünü sağlamaktadır.

Ülkemizde aile planlaması yöntemleri hem devlet hem de özel sektör tarafından verilmektedir. Aile planlamasında tüm yöntemlere ilişkin danışmanlık hizmetleri bu konuda eğitim almış sağlık personelleri tarafından sunulmakta.

MR uygulaması: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, eğitim alarak sertifikalandırılmış hekim
    RIA uygulaması: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, eğitim alarak Sertifikalandırılmış hekim, ebe ve hemşire
    Vazektomi: Üroloji uzmanı, eğitim alarak sertifikalandırılmış hekim
    Tüp ligasyonu: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, genel cerrahi uzmanı tarafından yapılabilmektedir

Aile Planlaması Hizmetlerinin sunulduğu yerler;

Aile Sağlığı Merkezlerinde ve Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlaması Merkezleri de bu hizmetlerin halka ulaştırılmasında etkin rol oynamaktadır. Eczanelerde bazı gebeliği önleyici yöntemlerin halka ulaştırılmasında yardımcı olur. Kliniğe dayalı hizmetlerin yanında topluma dayalı hizmetlerden biri de ev ziyaretlerinde ebe ve hemşireler aile planlaması hizmetlerinin sunumunda danışman, eğitici, uygulayıcı ve araştırıcı olarak görev alır. Devlet hastanelerinin, doğum evlerinin aile planlaması kliniklerinde de yaygın olarak bu hizmet sunulmaktadır.