Akdeniz Güneşi Resimli Tarifi

Konusu 'Nefis Ev Yemekleri' forumundadır ve Hilal tarafından 28 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Akdeniz Güneşi
    Akdeniz Güneşi Tarifi

Akdeniz Güneşi Malzemeleri:

150 gr margarin
    3 adet yumurta
    1su bardağı toz şeker
    1 su bardağı un
    1 tatlı kaşığı kabartma tozu
    1 paket vanilya
    1 portakal kabuğu rendesi
    Yarım limon kabuğu rendesi ve suyu
    1 çay bardağı pudra şekeri
    1 su bardağı portakal suyu
    1 portakal kabuğu rendesi
    süslemek için 1 portakal

Akdeniz Güneşi Yapılışı:

Fırınınızı 160 dereceye ısıtın.Kare veya dikdörtgen kek kalıbını yağlayın ve hafifçe unlayın.
    margarini eritin,ılımaya bırakın.
    Kekin üzeri için verilen malzemenin hepsini bir kapta karıştırın ve daha sonra kullanmak üzere karışımı bir kenara ayırın.
    Yumurtaları ve şekeri mikserin orta hızında 2 dakika çırpın.Ilık yağı ve portakal kabuğu rendesini ilave edip1 dakika daha çırpın.
    Unu,vanilyayı ve kabartma tozunu birlikte bir kaba eleyip,yumurtalı karışıma ilave ettikten sonra 1 dakika mikserin orta hızında çırpın.Kek hamurunu kalıba dökün.Önceden ısıttığınız fırında
    yaklaşık 1 saat pişirin.
    Kek fırından çıktıktan sonra 5 dakika bekletip kalıptan servis tabağına ters olarak çıkarın. 3 dakika sonra üzerini çatalla 7-8 yerinden delin. Hazırladığınız portakallı karışımı kaşıkla yavaş yavaş dökerek yedirin.
    Süslemede kullanacağınız portakalın kabuğunu rendeleyin ve kekin üzerine serpin.
    Soğuduktan sonra servis yapın.

2. Elif

Elif Yönetici Admin

Cevap: Akdeniz Güneşi Resimli Tarifi

Akdenizin güneşi ne güzel aydınlatıp ısıtır insanı..Güneşin ışıltısı Akdenizin mavisini özledim :) Gelince isterim akdeniz güneşinden.

3. Cevap: Akdeniz Güneşi Resimli Tarifi

Şey... ben de yoldan geldim yorgunum :eek: bir dilim alsam, soğuk bir içecekle... :)

4. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Hoşgeldin Berrak:rolleyes: nerden böyle:cool:

5. Cevap: Akdeniz Güneşi Resimli Tarifi

Teşekkür ederim hoşbuldum.Annemlerden geliyorum...

6. Cevap: Akdeniz Güneşi Resimli Tarifi

Berrak Hoş geldin.. :)) bacim seni hem akdeniz güneşinde hemde akdeniz güneşi tatlısıyla ağırlamak zevktir ..

7. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Tatilden geliyorum demenden korktum:( özlem gidermişsinizdir inş.:eek:

8. Elif

Elif Yönetici Admin

Bitanesin sen sağol canım:)

Sevgili Berrak özlettin kendini, hoşgeldin diyim bende:))

9. Cevap: Akdeniz Güneşi Resimli Tarifi

Korkma Webkolik henüz tatile gitmedim. :DFakat sabırsızım :).İlk sana haber veririm hatta resim yollarım oradan merak etme :p :))))))

Evet annemle de kuzenimin nişanı dolayısı ile özlem giderdik. :) Yılın nişanı demek daha doğru, 10 yıllık bir birliktelik nişana dönüştü... :D