Akıl ve Ruh Sağlığını Etkileyen Etmenler

Konu, 'Sağlık Rehberi' kısmında webkolik tarafından paylaşıldı.

 1. Her insanın dış etmenlere göstereceği tepkiler aynı değildir. Bu durum kişisel etmenlerdeki farklılıklardan kaynaklanır. Kişisel etmenleri yaş, cinsiyet, kişisel alışkanlılar, meslek, medenî durum ve beden sağlığı olarak sıralayabiliriz:

  Yaş:
  Akıl ve ruh sağlığının yaşla doğrudan bir ilgisi olmamakla birlikte bazı ruhsal sorunlar, belli yaş gruplarında daha fazla görülür. Örneğin ergenlikte, kadınlarda menopoz ve erkeklerde andropoz dönemlerinde vücuttaki hormon miktarı değiştiğinde depresyon, takıntı, (obsesif kompulsif) vb. ruhsal sorunların oluşma olasılığı artar.

  Cinsiyet: Kadın ve erkeklerin sosyal hayatta yüklendikleri sorumluluklar ve cinsiyete bağlı olarak salgıladıkları hormonlar akıl ve ruh sağlığının farklı etkilenmesine sebep olabilir. Örneğin orta yaştaki kadınlarda depresyon, orta yaştaki erkeklerde ise alkolizm görülme olasılığı daha fazladır.

  Kişisel Alışkanlıklar: Kişilerin spor, müzik, edebiyat vb. alanlarda edindikleri hobiler, akıl ve ruh sağlığı açısından faydalıdır. Bu uğraşlar zihinsel etkinliği artırma, ruhsal dinlenme ve tatmin duygusu, öz güven kazandırma gibi olumlu etkilere sahiptir. Diğer taraftan kumar, alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar akıl ve ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Örneğin alkol kullanan bir kişinin zihinsel etkinlikleri azalır, görev ve sorumluluklarını yerine getiremez, suçluluk duygusu gibi ruhsal sorunları oluşur.

  Meslek: Yoğun çalışma temposu ve fazla sorumluluk gerektiren cerrahlık, yöneticilik gibi bazı meslekler kişinin ruhsal dengesini olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca kısmen sevmediği bir işi yapması veya işsizlik de ruhsal sorunlara sebep olabilir.

  Medeni Durum: Kişinin evli ya da bekâr oluşu veya evlilik hayatında içinde bulunduğu koşullar akıl ve ruh sağlığını etkiler. Örneğin mutlu ve uyumlu bir evlilik akıl ve ruh sağlığını olumlu etkilerken, mutsuz ve huzursuz evlilikler ruhsal bozukluklara yol açabilir.

  Beden Sağlığı: Ruh ve beden sağlığı birbiriyle çok yakından ilişkilidir. Bedensel olarak hastalandığımızda korku, sıkılma, utanma gibi ruhsal değişiklikler yaşayabiliriz. Sakatlıklar, tedavisi zor ve uzun süren hastalıklar gibi etmenler, ruhsal sorunlara yol açabilir. Bazen de beyin tümörü, sara (epilepsi), bunama gibi hastalıklar akıl ve ruh hastalıklarına çok benzer belirtilere yol açabilir.
   

Sayfayı Paylaş