Allah'ı çokça anmanın davranışlarımızın güzelleşmesine ne gibi etkileri olabilir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Nehir tarafından 29 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Allah'ı çokça anmanın davranışlarımızın güzelleşmesine ne gibi etkileri vardır

Zikir: anmak demektir. Asıl anlamı, kalbin uyanık bir şekilde anılanı hatırlamasıdır. Allah’ı anmak O’na itaatle olur. Çokça zikir ve tesbihle beraber Allah’a itaat etmeyen O’nu zikretmiş olmaz. Allah’ın bizi anması ise itaatimize cevap vermesi, günahlarımızı mağfiret etmesi ile olur.

Zikreden insan her an Allahın kontrolünde olduğunu bilir ve davranışlarına dikkat eder. Sevap olan davranışlara yönelir, günah ve haram olan davranışlardan uzak durmaya çalışır.
    Kısaca, Zikreden, Allahı çok anan kişi, davranışları Allahın rızasına uyguun olmada çok etkili olur.

Zikretmek anmak demektir. Allah’û Teâlâyı zikretmek de, Onu hatırlamak demektir.

“Beni anın, ben de sizi anayım; bana şükredin, nankörlük etmeyin” mealindeki âyet-i kerime şöyle açıklanabilir:
    * Beni ibadetle anın, ben de sizi rahmetle anayım.

* Beni dua ile anın, ben de sizi icabetle anayım. Yani duanızı kabul edeyim.

* Beni dünyada anın, Allah’ın istediği hayatı yaşayın, ben de sizi ahirette anayım, ahiret nimetleri ile anayım.

* Beni yalnızlıkta anın, ben de sizi toplulukta anayım.

* Beni ihlâsla anarsanız, ben de sizi kurtuluşa erdiririm.

Allah’û Teâlâ’yı anmak, Onun emir ve yasaklarını hatırlamak, emirlerini yapıp, yasaklarından kaçmaktır.

Allah’û Teâlâ’yı anmak, yani zikir, kendini gafletten kurtarmak demektir. Gaflet, Allah’û Teâlâ’yı unutmak demektir. Her ne şekilde olursa olsun, kendini gafletten kurtarmak, zikir olur. O halde, dinin emirlerini yapmak ve yasaklarından sakınmak zikirdir. Dinin emirlerini gözeterek yapılan alışveriş zikirdir. Çünkü bunları yaparken, emirlerin, yasakların sahibi hatırlanmakta, gaflet halinden uzaklaşılmaktadır.