Allahın haberi sıfatları nelerdir?

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve öykü tarafından 5 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. öykü

öykü Moderatör

Allahın haberi sıfatları

Haberi sıfatlar, Kur’an-ı Kerim ve hadislerde yer alan ve Allah’ın yaratılmış varlıklara benzerliğini çağrıştıran sıfatlardır. Kaynağı nakil ve haber olmasından ötürü bunlara haberi sıfatlar denilmiştir.

Yüz (Vech) Sıfatı: “Yeryüzündeki her canlı yok olacak. Ancak ikram ve azamet sahibi Rabbinin yüzü baki kalacak” (Rahman, 55/26-27)

El: (Yed): “Muhakkak ki sana biat edenler ancak Allah’a biat etmektedirler. Allah’ın eli onların ellerinin üzerindedir.” (Feth, 48/10)

Göz (Ayn): “İnkar edilmiş olana (Nuh’a) bir mükafat olmak üzere gemi, gözlerimizin önünde akıp gidiyordu” (Kamer 54/14)

Yan (Cenb): “Kişinin: Allah’ın yanında aşırı gitmemden dolayı bana yazıklar olsun! Gerçekten ben alay edenlerdendim (diyeceği günden sakının)! (Zümer, 39/56)

Nûr: “Allah, göklerin ve yerin nurudur” (Nur, 23/34)

Yönelmek, kurulmak (istiva): “Rahman, Arş’a kurulmuştur.” (Taha 20/5)

Gelmek (İtyan ve Meci):
    “Rabbin geldiği ve melekler saf saf dizildiği zaman.” (Fecr 89/22)

Yakınlık (Gurb): “Biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kaf 50/16)

Rahmet ve Gazab: “Muhakkak ki iyilik edenlere Allah’ın rahmeti çok yakındır.” (Araf 7/56) “Allah’ın gazabına uğramışlar ve miskinliğe mahkum edilmişlerdir.” (Al-i İmran 3/112)

Avuç: “Kıyamet günü bütün yeryüzü O’nun avucu içindedir.” (Zümer 39/67)

İnmek (Nuzül): Rasulullah şöyle dedi: “Gecenin yarısı yahut üçte ikisi geçtiği zaman yüce Allah alt semaya nüzul eder de: Var mı isteyen? kendisine verilecek! Var mı dua eden? Duası kabul edilecek! Var mı af dileyen? Affedilecektir! buyurur. Bu sabah aydınlanıncaya kadar böyle devam eder.