Anlatım Nedir Kısaca

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Anlatım Ne demektir

İfade. Duygu ve düşüncelerin,bir durumun,olayın, bilinen, öğrenilen bir şeyin söz ya da yazıyla dışa vurulması, beyan edilmesi; meramın başkalarına duyurulup anlatılması. Edebiyatın yegâne vasıtası olan anlatım, genellikle “yazıyla ifade” anlamında kullanılır. Yazılı anlatımın nazım / şiir ve nesir olmak üzere iki şekli vardır.Edebî bir kıymeti olan anlatımlarda, muhataba aktarılmak istenen duygu ve düşünceler önce zihinde tasarlanır, bir düzene konur sonra da sanatkârane bir şekilde ifadeye dökülür. Sözlü anlatımda, daha doğru bir tabirle irticâlen söyleyişte anlatılmak istenenler birdenbire, içten geldiği gibi söylenir; bir düzenlilik arz etmeyebilir. Anlatımın güçlü ve güzel olabilmesi için, kelimelerin yerli yerinde kullanılması gerekir. Anlatımın biricik malzemesi olan kelimeler bütün anlamları ve esprileriyle bilinirse anlatımın gücü ve güzelliği artar.Anlatım söz ve anlam sanatlarıyla daha etkili hale getirilebilir. Ne var ki, edebiyat metinlerinde, şekil ve üslûp güzelliğinin gereğinden fazla öne çıkarılması; edebî sanatları
    kullanmaktan, anlatımı söz ve mana sanatlarıyla süslemekten fazlasıyla zevk alma tutumu ifade perverlik veya ifade pervazlık olarak nitelenir. Böyle bir tavır, edebiyat çevrelerinde,bazı durumlarda pek olumlu karşılanmaz.

Kaynak: Prof.Dr.Turan Karataş / Edebiyat Terimleri Sözlüğü