Arefe Gününün Fazileti Ve Arefe Günü Yapılacaklar

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Bayramlar müminlerin maddi ve manevi kendilerini yenilediği, tabiri câiz ise psikolojik olarak motive oldukları gün ve gecelerdîr. Arefe gününe hazırlık yapmak manevi huzurun ortamını kaplamasına vesile olacâktır. Bayramların coşkusu muhakkak arife gününden başlamaktadır.

Arefe günü bayrama hazırlık yaparken Allah'u Azze ve celle'nin bayram günleri için coşku ve sevincin artmasına vesile olurken dünya çapında Müslümanların hallerini düşünüp zor durumda olanlar için elden geliyorsa yardım yapacak hiçbir şey yoksa içten hac alet ve tazarru ile duada bulunmak gerekir.

Arefe Gününün Fazileti Ve Arefe Günü Yapılacaklar

Üstatlardan biri Şuâlar kitabında arife günü yapılacaklar hakkında şöyle bir hatırlatma ve tavsiyede bulunmaktâdır. [Aziz, mübarek kardeşlerim. Bizim memlekette eskide Arefe gününde 1000 İhlâs-ı Şerif okurduk. Ben, şimdi bir gün evvel 500 ve arefede dahi 500 okuyabilirim. Kendisine güvenen, birden okuyabilr. Ben, gerçi sizleri göremiyorum ve hususi her birinizle görüşmüyorûm. Ancak ben, ekser vakitler, dua içinde her birinizle bazen ismiyle sohbet ederim.]

Arefe günü Müslümanların bayrama hazırlandıkları ve Allah'u Azze ve celle'nin nimetlerine kavuştukları gün olması hasebiyle önemli bir gündür. Bu mühim günü elden geldiğince dua zikir ve ibadetle geçirmek lazımdır. Arefe günlerinde Müslümanlar top yekûn seferber olarak ihtiyaç sahiplerinin eksiklerini gidermeye çalışarak toplum olarak mutlu bir bayram geçirmeye çalışırlâr.