Arefe Hangi Güne Denir Ve Önemi Nedir?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 20 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Arefe Gününün Önemi Nedir ve Hangi Güne Denir?

Bayram Arefesi Hangi Güne Denir Anlam Ve Önemi Nedir

Arefe günü bayramlardan bir önceki güne denilmektedir. Arefe yada arife arapçada kadın ismi olmakla beraber kurban ve ramazan bayramlarından önceki gününde ismidir. Arefe günü islami açıdan çok faziletler içermektedir. Kurban bayramı arefesinde mümkünse oruçlu olmak büyük sevap içermektedir. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde "Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.(Müslim) buyurmuşlardır.

Arefe günü bayrama hazırlık yaparken Cenabı Allah'ın bayram günleri için coşku ve sevincin artmasına vesile olurken dünya çapında müslümanların hallerini düşünüp zor durumda olanlar için elden geliyorsa yardım yapacak hiçbirşey yoksa içten hacalet ve tazarru ile duada bulunmak lazımdır. Üstadlardan birisi Şualar kitabında arefe günü yapılacaklar hakkında şöyle bir hatırlatma ve tavsiyede bulunuyor. "“Aziz, mübarek kardeşlerim. Bizim memlekette eskide Arefe gününde bin İhlâs-ı Şerif okurduk. Ben, şimdi bir gün evvel beş yüz ve arefede dahi beş yüz okuyabilirim. Kendine güvenen, birden okuyabilir. Ben, gerçi sizleri göremiyorum ve hususî her birinizle görüşmüyorum. Fakat ben, ekser vakitler, dua içinde her birinizle bazen ismiyle sohbet ederim.”

Arefe günü müslümanların bayrama hazırlandıkları ve Cenabı Allah'ın nimetlerine kavuştukları gün olması hasebiyle önemli bir gündür. Bu önemli günü elden geldiğince dua zikir ve ibadetle geçirmek lazımdır. Arefe webokur.net günlerinde müslümanlar top yekün seferber olarak ihtiyaç sahiplerinin eksiklerini gidermeye çalışarak toplum olarak mutlu bir bayram geçirmeye çalışırlar. Tüm dünya müslümanları bu vesile ile birbirlerinden haberdar olup dertlerine deva bulmak için yardımlaşırlar.yawux webokur.net