Aşk-ı Sükun:Her Kadın Hacer'dir

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Elif tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Aşk-ı Sükun:Her Kadın Hacer'dir

İnci Çiçeği'ni okuduktan sonra arayı açmayıp, Nuriye Çeleğen'nin yazdığı Aşk-ı Sükun adlı kitabı okudum.
    Hz.Hacer'i, hikayesini, Hz.Hacer'in dilinden anlatmış.
    Hz.Hacer, Hz.İbrahim(a.s)'ı anlatmadan anlatılır mı? Hz.İbrahim'in çektiği sıkıntıları, rabbine teslimiyetini, duasını, Hz.İsmail'i, ilk kurbanı...Yazar hepsini çok akıcı bir dille anlatmış.
    En çok etkileyen kısımlarından biri Hz.İbrahim(a.s) Hz Hacer'le oğlu İsmail'i çölün ortasına bıraktığında Hz. Hacer sorar bizi kime emanet ediyorsun, kimin isteği diye.
    Hz.İbrahim(a.s) Allaha, rabbimin isteği diye cevap verince, Hz.Hacer'in Öyle ise Rabbim bizi zayi etmez deyip Allaha teslim olması.
    Yakıcı çölde bir başına, küçücük bebeğiyle susuzluk çekmesine rağmen isyan etmeyişi...Öyle bir teslimiyet ki İslamın şartlarından olan Hac ibadeti Hz.Hacer olmadan yani Safa Merve tepelerini 7 kez say etmeden kabul olmuyor.Kul dua ederde Allah yanıtsız bırakır mı? Zemzemin öyküsünüde okumuş oluyoruz.

Kitaptan bir kesit aktarmak istiyorum..
    -Kalbin sırrına erenler ne yapar, bilir misin?
    Susarlar.
    Kızmazlar.
    Küsmezler.
    Kırmazlar.
    Kırılmazlar.
    Her şeyde bir güzellik bulurlar.
    Hiçbir şeyi insanoğlundan bilmezler.Rabbinden bilirler.
    Her şeyi ondan umup beklerler.
    Susarak konuşurlar.Öyle konuşurlar ki, asırlar dinler onları.Âdem babamız susarak konuşmuştu.Hâlâ duyuyorum onun sesini...
    Cürhümlü şaşkın kadının yüzü al al olmuştu.Ona dedim:
    -Allah, İbrahim'e suhuf gönderdi.Bakın Rabbimiz ne diyor:
    "Akıl sahibi, vakitlerini şöyle üç kısıma taksim eder: Bir kısmını Rabbine niyaz ve asar-ı kudretini tefekkürle geçirir, bir kısmını ilerisi için ne gibi ameller yapıp yapmadığının hesabını nefsine sormakla geçirir, diğer kısmını da yiyip içmesinde haram ve helali gözeterek ihtiyacının temini yolunda sarf eder.Akıl sahibi zamanına dikkatli olup neyi, ne zaman yapacağını bilmelidir.Lisanını boş şeylerden muhafaza etmelidir.Kim ki söylediği sözün bir amel olduğunu ve onun hesabını vereceğini düşünürse, az konuşur"(Ruhu'l-Beyan:4/162)

melinda/ webokur.net

Son düzenleyen: Moderatör: 25 Ocak 2013