Atatürk'ün Eğitim İle İlgili Görüşleri

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Elif tarafından 5 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele Döneminde eğitim hakkında bazı görüşleri madde madde aşağıda sıralanmıştır. Milli eğitimimizin görüşüldüğü toplantılarda, Atatürk'ün eğitim sorunlarına ve bunların çözüm yollarına ait görüşleri şu şekilde;

Atatürk ve eğitim hakkında sözleri

- Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri eğitimin sınırı ne olursa olsun, en önce ve her şeyden önce Türkiye’nin bağımsızlığı için kendi benliğine ve millî geleneklerimize düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir.

- Pratik ve her konuyu kapsayan bir eğitim için vatan sınırları içinde önemli merkezlerde modern kütüphaneler, bitki ve hayvanat bahçeleri, konservatuvarlar, atölyeler, müzeler ve güzel sanatlar sergileri kurulması, bütün memleketin basımevleriyle donatılması gerekmektedir.

- Eğitim ve öğretimde uygulanacak yöntem, bilgiyi insan için bir süs, bir hükmetme aracı veya medeni bir zevk olmaktan çıkarıp maddi hayatta başarılı olmayı sağlayan pratik ve kullanılabilir bir araç hâline getirmektir