Atatürk'ün Eğitim Üzerine Görüşleri

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Elif tarafından 3 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Eğitim hakkında Görüşleri:

Hiçbir devlet kurucusu, Atatürk kadar ''eğitim'' konusunun hayati önemi üzerinde durmamıştır.

''Cumhurbaşkanı olmasaydım, Milli Eğitim Bakanı olmak isterdim.'' diyen odur.

İl il dolaşarak, kara tahta başında yeni Türk harflerini millete öğretmeye, benimsetmeye çalışan odur.

Milletinin, ''gazi'' unvanından sonra ''başöğretmen'' unvanını verdiği önder odur.

Atatürk gençlere şöyle sesleniyordu:
    ''Ey yükselen yeni nesil!Gelecek sizindir.Cumhuriyeti biz kurduk; onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizsiniz.''

2 Nisan 1923'te Atatürk,Kütahya'da öğretmenlere sesleniyordu:
    ''Milletimizi gerçek hedefine,mutluluk hedefine ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır:Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu,diğeri milletin geleceğini yoğuran irfan ordusu.''

1924'te Samsun İstiklal Ticaret Okulu'nda eğitimin hayati önemini şu sözlerle anlatıyordu:
    ''Eğitimdir ki bir milleti ya hür,bağımsız,şanlı,yüksek bir toplum halinde yaşatır ya da bir milleti kölelik ve yoksulluğa terk eder.''

1 Kasım 1928'de TBMM'yi açarken yaptığı konuşmada,yeni harflerle okuma-yazma seferberliğinin başlamasından duyduğu derin sevinci belirtmiş,bu konuda elde edilecek zaferi bütün zaferlerden daha üstün saydığını açıklamıştır:
    ''Hiçbir zaferle kıyaslanmayacak büyük bir başarının heyecanı içindeyiz.
    Vatandaşlarımızı cehaletten kurtaracak öğretmenliğin vicdanımıza verdiği şevk,bütün varlığımızı doyurmaktadır.''

Atatürk aynı konuşmasında:
    - İlköğretimin yalnız kanuni değil,uygulamada,genel ve zorunlu hale gelmesini;
    - Memlekette eğitim birliğinin sağlanmasını;
    - Ortaöğretimin yeterli imkanlara kavuşturulmasını;
    - Mesleki ve teknik öğretimin,ilk ve orta dereceden en yüksek dereceye kadar sağlanmasını;
    - Yüksek öğretimin yalnız sayıda değil, kalitede de bu yüzyılın ihtiyaçlarını karşılayacak seviyeye getirilmesini hedef olarak göstermiştir.Milli eğitimde hızla yüksek seviyeye çıkacak bir milletin,hayat mücadelesinde , maddi ve manevi bütün güçlerinin artacağını belirtmiştir.