Atatürkün Eğitime Verdiği Önem Nedir

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 25 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Atatürkün Eğitime Verdiği Önem Nedir Kısaca

Atatürk’ün gerçekleştirmiş olduğu Harf devrimi , eğitim yerine atılmış en mühim adımlardan birisidir . Osmanlıca okuyup yazmanın zorluğu karşısında Harf devrimi yardımıyla tüm yurtta okuma yazma oranında büyük bir yükseliş olmuş , kültürel manada da vatandaşlar profesyonel bir duruma gelmiştir . Yine eğitimin modernleşmesi ve ilerlemesi adına; eğitim ve öğretim birleştirilmiş , harika sanatlara ölçüt verilmiş , Türk Lisan ve Tarih Kurumlarının oluşturulmasıyla 1936 da gerçekleştirilen Üniversite Reformu yardımıyla Türk eğitim sistemi , Atatürk’ün liderliğinde kısa zamanda büyük bir atılıma imza atmıştır .

Atatürk , üstün hükümet adamlığı yakınında uygun fiyatlı , sosyal , siyasal ve eğitim kapsamında yapmış olduğu yenilikler ile Türk Devletine çağ atlatmış bir liderdir . Sakarya Savaşı’nın aynı ritimde devam ettiği bir zamanda bile Ankara’da Maarif Kongresi yani Milli Eğitim Kongresi savaşa rağmen ertelenmemiş ve 16 Temmuz 192bir’de toplanmıştır . Atatürk , savaşa rağmen bu kongrenin ertelenmesine razı olmamış , kongrenin açış konuşmasını bile kendisi yapmıştır . Bu hadise , Atatürkün eğitime verdiği önemin büyüklüğünün sergilemesi belirlenmiş epeyce mühim ve kayda ölçüt bir konudur .
    Atatürk’e; ” Cumhurbaşkanımız olmasaydınız , ne olmak isterdiniz? ” diye bir soru yöneltildiğinde; ” Millî Eğitim Bakanı olarak eğitim davasına hizmet etmek isterdim ” diye yanıt vermesi , O’nun eğitimin , millet hayatındaki olması gerekli durumda olan yeri ve önemine ne dek büyük ölçüt verdiğinin bir göstergesi olmuştur .
    Atatürk , eğitim üstüne bir bir sürü çalışmalar yaptırmış , Türk milletinin geleceğini , yüksek eğitim anlayışının gelişmesine ve genç dimağlara yerleşmesine bağlamıştır .
    Ulu önder , kursu gerçekleştirecek durumda olan öğretmenlere duyduğu güveni ve değeri şu sözlerle açıklamıştır; ” Memleketi ilim , irfan , ekonomi ve bayındırlık alanlarında da yükseltmek , milletimizin her hususta bir sürü verimli durumda olan kabiliyetlerini geliştirmek , gelecek nesillere sağlam , değişmez ve pozitif bir karakter vermek lazımdır . Bu kutsal hedefleri cihazı amacıyla mücadele vermeye atılanların aralarında öğretmenler , en mühim ve en duyarlı yeri almaktadır . “
    Hür ve çağdaş bir toplumun temellerinin sağlam bir eğitimden geçtiğini anlatan Atatürk , ” Milli eğitimde , hızla yüksek bir seviyeye çıkacak durumda olan bir halkın , dünya mücadelesinde maddi ve manevi tüm kudretlerinin artacağı muhakkaktır . ” Demekle eğitimin hükümet ve birey hayatındaki vazgeçilmezliğine dikkati çekmiştir