Atatürk'ün fen bilimlerine katkıları nelerdir?

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Nehir tarafından 26 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Atatürk'ün bilim ve fen alanındaki çalışmaları nelerdir

Atatürk, ”Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında bilim ve tekniğin kullanılması önemli rol oynamıştır.”demiştir. Verdiği büyük nutkunda bu konuya şöyle değinmiştir; “Milletimizin siyasi, sosyal hayatında fikri açıdan ilim ve fen’i örnek alacaktır.”. Dünya hızla globalleşmekte ve bununu için tüm gelişmelere ayak uydurmak zorundayız. Çağdaş medeniyet seviyesine gelişmeleri takip edip uygulayarak girebileceğimiz fikrine sahip Atatürk ; “Hayat ve geçime egemen olan kuralların zaman ile değişme , gelişme ve yenilenmesi zorunludur.” demiştir.

Azgelişmiş ülkeleri niteleyen temel göstergelerden biri de eğitim eksikliğive okuma-yazma bilenlerin toplam nüfustaki oranının
    düşüklüğüdür. Gelişmişve kalkınmış ülkelerde bu oranın yükseldiği, hatta yüzde yüze vardığı görülmektedir. Ekonomik kalkınma ile eğitim arasındaki ilişki açıkve kesindir.

Atatürk’ün eğitimeverdiği önem yanında asıl dikkati çeken özellik, eğitimin ekonomik kalkınmaya olan olumluve vazgeçilmez etkisini ısrarla belirtmesidir.

Altyapıve eğitimin ekonomik kalkınmadaki temel rolleri için halkın da özlemve isteğini katarak şöyle der: “Halkve köylüler, beni her yerde şu iki sözle uyardılar: Yolve okul.” (1924)

Atatürk’te temel kuralve amaç, çağdaş olmaktır. Bunun da yolu bilimve teknikten geçer: “Dünyada herşey için, uygarlık için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, tekniktir.” Üçbuçuk yıl süren bağımsızlık savaşından sonra, artık hep bu alanlarda çalışmayı, kafaları hep bunlara yormayı önerir: “Üçbuçuk yıl süren bu mücadeleden sonra bilim bakımından, eğitim bakımından mücadelelerimize devam edeceğiz. Fabrikacı olacağız, sanatçı olacağız. Bundan sonra anlayışımızı hep buna bütünüyleverelim.” (1922)

“Ulusumuzun siyasal, sosyal hayatında, ulusumuzun düşünce eğitiminde yol göstericimiz bilimve teknik olacaktır. Gözlerimizi kapayıp tek başımıza yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgisiz yaşayamayız. Bilimve teknik nerede ise oradan alacağızve herkesin kafasına koyacağız. Bilimve teknik için kayıtve şart yoktur.” (1922)

Atatürk’ün bilimsel alanda yaptığı çalışmalar;

– Atatürk, Türk tarihi ve dili ile ilgili araştırmalara teşvik etti.

– Atatürk Yurt dışına öğrenci gönderdi.

– Atatürk, geometri ve matematik kitaplarının yeni terimlerle tekrar basılmasını öngörmüştür.

Atatürk, Kurtuluş Savaşından sonra bilimsel çalışmaların gelecek için çok önemli olduğunu düşündü. Bu konuda, “Arkadaşlar bundan sonra pek mühim zaferlere kavuşacağız. Fakat bu zaferler süngü ile değil iktisat ve ilim zaferleri ile olacaktır.” sözünü söylemiştir.