Atatürk'ün hangi başarı ve özellikleri dünya çapında bir lider olduğunun kanıtıdır?

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Lavinia tarafından 16 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Mustafa Kemal Atatürk kuşkusuz dünyaya gelmiş en büyük liderlerden biridir. Atatürk'ün en önemli askeri başarıları onu dünya çapında bilinen bir lider yapan Milli mücadele ve 1. dünya Savaşı'nda savaştığı cephelerde göstermiş olduğu başarılardır. Atatürk Milli Mücadele döneminde milli birliği ve beraberliği sağlamıştır. Çanakkale Savaşı’nda, cephedeki en zor anların birinde Türk askerlerine "Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum" diyerek askere büyük bir manevi güç vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk, her yönüyle Milli Mücadelenin lideri olmuştur.
    Atatürk'ün askeri başarıları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayın

Ayrıca Atatürk'ün sahip olduğu liderlik özelliklerinden bahsedecek olursak şöyle sıralayabiliriz:
    vatanseverlik, ileri görüşlülük, yöneticilik, açık sözlülük, sabır ve disiplin anlayışı, idealistlik.

Mustafa Kemal'in dünya çapında bir lider olduğunun kanıtı olarak onunla ilgili söylenmiş olan sözleri de inceleyebiliriz

"Mustafa Kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır." (Adolf Hitler)

"Mustafa Kemal sosyalist değildi Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum" (Vladimir İliç Lenin, Rus İhtilal Lideri 1921)

Son düzenleme: 16 Eylül 2013