Atletizmde cirit atma hakkında araştırma

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve Lavinia tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Atletizmde cirit atma hakkında bilgi

Cirit atma, atletizm dallarından olan bir spordur. Atletizmdeki atma sporlarından olan cirit atma, uzun ok / mızrak şeklindeki cirit diye anılan aletin belli kurallar çerçevesinde en uzağa atma amaçlı spordur. Cirit; metal, fiberglas veya bazı durumlarda karbon fiber’den yapılır. Seyirciler ve görevliler için tehlikeli olabileceği için şartların sağlanmadığı turnuvalarda diğer atletizm dallarının aksine dışında yapılmadığı olmaktadır.

Teknik

1-Ciritin tutuluşu
    2-Ciritin taşınması
    3-Hız alma koşusu
    4-Ciriti geriye götürme
    5-Baş adım ritmi
    6-Atış pozisyonu
    7-Ayak değiştirme veya düşme:Bütün bu hareketlerin hepsi, 5 veya 7 adım içinde yapıldığında , bu hareketlerin tümü “5 adım ritmi veya çapraz adım alma” diye adlandırılır.

Kurallar

Her yarışmacının üç atış hakkı vardır. En iyi sekiz yarışmacı, daha sonra üçer atış daha yaparlar. Olimpiyat Oyunları gibi bazı uluslarası yarışmalarda da önceden belirlenen baraj derecelerine ulaşamayan aletler finallere katılamazlar.
    Altı atış hakkında en iyi dereceye ulaşan atlet birinci olur. Beraberlik halinde yarışmacıların ikinci en iyi derecelerine bakılır. Kurallara uygun atıştan sonra cirit havada kırılırsa atış yenilenir.
    Yarışmalarda yeterli sayıda hakem görevlidir. Hakemler yarışmacıyı ve ciritin düşüşünü izlerler. Düzgün atış beyaz bayrakla, hatalı atış kırmızı bayrakla gösterilir. Atış sonunda ölçüm, ciritin en yakın izi ile yay çemberinin iç kenarı arasındaki doğru boyunca cm cinsinden yapılır.
    Cirit atmanın Disk atma, çekiç atma gibi diğer atma sporlarından en büyük farklarından biri atletin koşarak son noktaya gelip atmasına izin verilmesidir.

Tarihi

Cirit atma sporuna ilk kez 1908 yılında girilmiştir. Cirit atma bugün spor için kullanılsa da tarihte cirit, avlanma ve savaş amaçlı kullanılmıştır. Antik Olimpiyatlar’da bu sporun olduğuna dair bilgiler vardır. Aynı şekilde amaç maddeyi olabildiği kadar uzağa atmadır.

Dünya rekorları

Erkeklerde cirit atma dünya rekoru, 98.48 metre ile Çek Jan Železný’e aittir. Sporcu rekoru Jena, Almanya’da 25 Mayıs 1996′da kırmıştır.

Bayanlar için rekor ise, 71,70 metre ile Kübalı atlet Osleidys Menéndez’e aittir. Menéndez rekoru 14 Ağustos 2005 tarihinde Helsinki, Finlandiya’da kırmıştır.