Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 22 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Bahar yorgunluğunu atlatmanın yolları

Bahar yorgunluğuyla başetmek için öncelikle enerjiyi doğru kullanmayı öğrenmek gerekir.Çalışma ve dinlenme periyotlarını doğru ayarlanmalı. Kısa ve sık dinlenme aralıkları verilerek yorgunluğun ortaya çıkması önlenebilir. Ayrıca çalışırken vücut mekaniklerini doğru kullanarak kas ağrılarını engelleyebiliriz. Çalışma ortamının iyi havalandığından emin olmalısınız. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlar vücudumuzda ekstra bir stres yaratır. Vücudun çok hafif düzeyde susuz kalması bile metabolizmayı yavaşlatır. Bu sebeple günde en az 8-10 bardak su içilmesi kahve ve çayın mümkün olduğunca az tüketilmesi gerekir.

Uzmanlar bahar yorgunluğunu bir hastalık olarak görmemek gerektiğini ve bu süreçte endişe etmeye gerek olmadığını ancak yapılması gerekenler olduğunu söylüyor.

Dengeli ve doğru beslenmek, yeteri kadar egzersiz yapmak ve stresten uzak durmak. Gerçek sağlığın temelini de oluşturur.

Bahar Yorgunluğunu önlemek için: Bol miktarda sebze ve meyve ile potasyumdan zengin gıdalar tüketmek, günde en az iki litre su içmek, alkol ve sigaradan uzak durmak, çay ve kahveyi dozunda içmek alınacak diğer önlemlerdir.

Eğer bahar yorgunluğundan dolayo şikayetleriniz birkaç hafta içinde geçmiyorsa mutlaka bir uzmana gidilmesi gerekiyor.

2. Cevap: Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Ben hayatımda böyle yorgun bir bahar geçirdiğimi hatırlamıyorum.Her yıl hafif geçirirdim herkes gibi fakat bu sefer acaip geçiyor. :(Gözlerimi açmakta zorlanıyorum.Rutin hayatım şu an 0. :D

Benim doktorumdan da birkaç öneri; 1 Kesinlikle kısa temposuz yürüyüş yapılacak hergün. (ben halim yok diyorum adam bana yürü diyo :D )

2 Uyku saatlerini kesinlikle düzenleyeceksin. (Ben kafamı zaten kaldıramıyorum ki gayeeeet düzenli uyuyorum :) )

3 Güneş ışığından bol bol faydalanacaksın o enerjiyi alabilmen için ( iyice serseme döndüm bugün güneşleneceğim diye :)))) )

4 Dengeli besleneceksin (Pişirmeye halim olsa zaten beslenirim)

Yine de o kadar yıl boşuna okumadı diyerek dikkate alıyorum önerilerini... :)