Basit Bir Sorgu Oluşturma

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Nesneler alanında Sorgular seçeneği seçilerek bir sorgu oluşturulur. Sorgu oluşturmak için Tasarım görünümünde sorgu oluştur ve Sihirbazı kullanarak sorgu oluştur şeklinde iki yöntem vardır.

Tasarım görünümünde sorgu oluştur : Bu komut çalıştırıldığında sorgu alanı ve sorguda kullanılacak olan tablo seçim penceresi görüntülenir. Sorgu oluşturulmak istenilen tablolar Ekle butonu yardımıyla sorgu alanına eklenir.
    Görüntülenen sorgu oluşturma alanının üst kısmında tablolar ve tablo alanları yer almaktadır. Alt kısımda ise sorguda kullanılacak olan alan, sıralama isteği, ölçüt ve ilgili alanın ekranda görüntülenmesinin istenilip istenilmediği ile ilgili alanlar bulunur.

Sihirbazı kullanarak sorgu oluştur :
    Bu yöntemle sorgu oluşturmak için Sorgular başlığında bulunan Sihirbazı kullanarak sorgu oluştur seçeneği seçilip komut çalıştırılır. Görüntülenen sihirbaz aşağıdaki adımlara benzer seçeneklerle cevaplandırılır.
    1. adım : Hangi alanların sorgunuzda yer almasını istediğinizi sorar. Görüntülemek istediğiniz alanlar, seçme aracı kullanılarak yandaki pencere içerisine eklenir.
    2. adım : Bu adımda ayrıntılı ya da özet sorgu seçeneklerinden hangisinin oluşturulması isteniyorsa ilgili kutucuk işaretlenerek seçim yapılır.
    3. adım : Eğer özet alanı seçilirse özette kullanılacak olan ve sonuç üretilecek olan alanın seçimi ve yapılacak olan matematiksel ya da mantıksal işlemin seçimi gerçekleştirilir.
    4. adım : Son adımda hazırlanan sorguya bir isim verilmesi ve kaydedilmesi istenir. Aynı adımda sorgu sonuçlarının görüntülenmesi ya da sorgu tasarımının değiştirilmesiyle ilgili bir seçenek kullanıcıya sunulur.