Berat gecesi Peygamber Efendimizin münacatı

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Elif tarafından 3 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Peygamber Efendimizin Berat Gecesi Ettiği münacat Duaları

Berat gecesi ibadet ve münacat gecesidir.Enes b. Malik anlatıyor: Resulullah bir iş için beni, hanımı Hz. Aişe'nin yanına göndermişti.Eve varınca Hz. Âişe’ye,
    “Biraz acele et. Resûlullah etrafındaki sahabelere Şaban ayının on beşinci gecesini anlatıyorken geldim, dedim. Hz. Âişe
    ” Ey Enescik, otur da sana Şaban ayının on beşinci gecesi hakkında bir olay anlatayım, dedi ve şöyle anlattı:
    O gece Resûlullah (s.a.v) benim yanıma gelecekti. Nihayet Resûlullah (s.a.v) eve geldi. Yatıp uyuduk. Ancak gecenin bir yarısı kalktığımda Resûlullah’ı (s.a.v) yanımda göremedim. Kalktım ve tek tek diğer hanımlarının odalarına baktım. Ancak hiçbirinde yoktu. Kendi kendime, “Herhalde Kıpti Mâriye’nin yanına gitmiştir!’ dedim. Sonra çıkıp Mescid’e gittim. Mescid karanlık olduğu için onu görememiştim ki, o sırada ayağım takıldı. Resûlullah (s.a.v) secdedeydi ve şöyle dua ediyordu:
    ‘Sana bütün benliğim ve duygularımla secde ediyorum. Kalbim sana iman etti! İşte bu elim; onunla kendime karşı haksızlık ettim. Ey Yüce Allahım! Günahları senden başka kim affedebilir ki! Bütün günahlarımı bağışla.’
    Sonra başını secdeden kaldırdı ve şöyle dua etti:
    ‘Allahım, bana senden korkup sakınan, her türlü şerden, şirkten, günahtan uzak, temiz bir kalp ver.’
    Ardından tekrar secdeye vardı ve şöyle dedi:
    ‘Ey Rabbim! Kardeşim Davud (a.s) gibi sana dua ediyorum: Efendim için yüzümü toprağa buluyorum ki, bütün yüzler onun rızası için toprağa bulanmaya müstahaktır.’ Ardından Resûlullah (s.a.v) başını kaldırdı ve nihayet namazını bitirdi. Ben,
    ” Anam babam sana feda olsun yâ Resûlullah! Sen bir vadidesin ben bir vadideyim (Ben ne maksatla seni ararken sen burada Rabbine münacat ediyorsun), dedim. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v),
    ” Ey Hümeyrâ! Bilmez misin, bu gece Şaban ayının on beşinci gecesidir. Allah Teâlâ bu gecede Kelboğulları’nın koyunlarının tüyleri sayısınca kişiyi cehennemden azat etmektedir, dedi. Ben,
    ” Yâ Resûlullah! Neden Kelboğulları’nın koyunları? diye sordum. Resûlullah (s.a.v),
    ” Çünkü Arap kabilelerinin hiçbirinde onlardan daha çok koyuna sahip olan yoktur. Bu gecede şu altı kişi dışında herkes bağışlanır: Devamlı içki içenler, anne babasına asi olanlar, zinaya devam edenler, akrabalarıyla ilişkisini kesenler, suret yapanlar, söz gezdirenler.’