Berat Kandilinde Çekilecek Tesbihler, Berat Kandilinde Çekilmesi Gereken Tesbihler

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Demir tarafından 7 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Berat Kandilinde Hangi tesbihler çekilir

Berat Gecesinde kılınan Hayır Namazı vardır. Bu namazı kılan kimse eğer o sene ölürse, şehitlik mertebesine nâil olur. Hayır namazına "Yâ Rabbî, niyet ettim senin rızâ-i şerîfin için namaza Beni afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle Kasvet-i kalbden, dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyleyip süedâ defterine kaydeyle, Allâhü Ekber' şeklinde niyet edilir ve namaz şu şekilde kılınır:

Her rek'atte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur

İki rek'atte bir selâm verilerek 100 rek'atte tamamlanır

Her rek'atte 100 İhlâs-ı şerîf okumak sûretiyle 10 rek'at olarak da kılınabilir

(Hz Allâh'ın HÛ ism-i şerîfinin ebced hesâbına göre adedi olan) 11 şey, (TÂHÂ'nın ebced hesâbıyla adedi olan) 14 kere okunur (TÂHÂ Resûlullah (sav) Efendimiz'in ismidir

İstiğfâr-ı şerîf: 14 kere ,
    Salevât-ı şerîfe: 14 kere,
    Fâtiha-i şerîfe (besmeleyle): 14 kere,
    Âyetü'l-Kürsî (besmeleyle): 14 kere
    Lekad câeküm' (besmeleyle): 14 kere

14 kere 'Yâsîn' dedikten sonra 1 Yâsîn-i Şerîf
    İhlâs-ı şerîf (besmeleyle): 14 kere
    Felak Suresi (besmeleyle): 14 kere
    Nas Suresi (besmeleyle): 14 kere

14 kere "Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"

Salevât-ı şerîfe (Salât-ı Münciye okumak efdaldir): 14 kere

Berat Kandili için Tesbihler

1000 Estağfirullah El Azim
    1001 İhlas Suresi
    1000 La ilahe illallah
    1000 Salavat
    100 Hasbinallahü Veniğmel Vekil
    100 La havle vela kuvvete ila billahil aliyyül azim
    101 Besmele
    129 Ya Latif
    489 Ya Fettah
    100 Subhanallahi vebihamdihi subhanallahil aliyyül azim
    1 Hatim paylaşımı
    1 Küçük Cevşen Hatmi
    3 günlük kaza namazı

2. Berat gecesi bağışlanma ve af gecesidir. Bu yüzden Berat gecesinde yapılan ibadetlerin fazileti büyüktür. Bu gecede namaz kılmalı, tesbih çekmeli ve bol bol dua etmeliyiz.
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

3. Berat gecesi istiğfar etme ve af dileme günüdür.Bu gecede tesbih etmeli,Allah'ı almalıyız. Bu gecede bütün belaların,felaketlerin düzenleneceği gündür