Berat Kurtuluş Gecesidir

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 3 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Berat gecesi günahlardan kurtuluş gecesidir

Bu geceyi Hz. AİŞE Validemize Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle anlatmıştır: Bu gece Şabanın 15. gecesidir. Allah Teala bu gecede Kelb oğulları kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları cehennemden kurtarır.Ancak kendisine şirk koşanların,müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabalarıyla münasebetlerini kesenlerin, gururlu ve kibirlilerin, anne babasına asi olanların ve içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz.''

Ata b. Yesar (r.a) demiştir ki: Berat gecesinde ölüm meleğine bir liste verilir ve kendisine,''Şu listede adı yazılı olanların ruhunu bu sene al!” diye emredilir. Melek listeye baktıktan sonra şöyle der: “Adı şu listede yazılı olduğu halde ölümün kendisini yakalayacağından habersiz olarak kimi bağ bahçeyle uğraşıyor, kimi evleniyor, kimi binalar yapıyor!''

Hasan Basrî (r.a) demiştir ki: “Ölüm meleği her gün her evi üç kere kontrol eder. Kontrol ettiği evlerde rızkını tamamlayan birini görünce hemen ruhunu teslim alır. Ruhunu teslim alınca da ailesi Azrail'i suçlayarak ağlar ve ölünün çevresinde toplanırlar. Suçlandığını gören Azrail, kapının iki yanını tutup onlara şöyle seslenir: ‘Allah'a yemin ederim ki ben onun rızkını yemedim; ömrünü tüketmedim; ecelini beri getirmedim; bundan sonra size bir daha uğrayacak, ondan sonra bir daha uğrayacağım! Öyle ki, sizden hiçbirini hayatta bırakmayacağım!’ Allah’a yemin ederim ki, eğer Azrail’in duruşunu ve söylediklerini duysalar, ölülerini unutur, kendi hallerine ağlarlar!..