Bilgiye ulaşabileceğimiz kaynakların tümüne ne denir cevabı

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Demir tarafından 3 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Bilgiye ulaşabileceğimiz kaynakların tümüne ne ad verilir

İnsanoğlunun tarih boyunca elde etmiş olduğu bilgi ve tecrübelerin somu materyallerden kurtarılarak, günümüz teknolojisinin imkanları ile küreselleşen dünya kapsamında tüm insanların hizmetine sunumunda zamandan tasarruf edilerek faydalanılmasının sağlanması gerekliliğidir.
    4. Araştırmanın Hipotezi
    Eğitim teknolojilerinde uzaktan eğitim prototipinin uygulanması, işletmelerde ve eğitim kurumlarında yer ve zaman kısıtlayıcılarının ortadan kalkmasına ve eğitimin yaygınlaştırılmasına olanak sağlayacaktır.
    Kullanıcılar yönünden özellikle Türkiye’ de iletişim sektörü açısından teknik bilgi ve bunların kullanımına dair sorunlar hemen hemen ortadan kalkmıştır. Mevcut teknolojiler insanlar için ekonomik açıdan olduğu gibi zaman kavramından tasarruf edebilmek için eğitim ve öğretimlerini klasik eğitim yerine internet üzerinden yapılan uzaktan eğitim biçimi tercih edilmektedir.
    5. Araştırmanın Varsayımları
    Bilgiye ulaşmada teknolojinin yeterliliği ve insanların iletişim sistemlerini iyi bilmeleri sonucunda kaynak aktarımı yer ve zaman gözetilmeksizin hızlı bir şekilde yapılabilir.
    Günümüzde dünyada mevcut olan tüm ülkeler gelişmeleri doğrultusunda teknolojik ilerlemelere kayıtsız kalmamaktadırlar. Bu nedenle küreselleşme sürecinde iletişim teknolojisi sınır ve gelişmişlik düzeyi tanımaksızın tüm ülkelere yayılabilmektedir.
    6. Araştırmanın Sınırlılıkları
    Araştırmada işletmelerde ele alınan yararlı bilgi yönetiminin insanlar arasındaki alış verişi teknolojinin sunmuş olduğu iletişim sistemi doğrultusunda internetle sınırlandırılmıştır. Yani, yapılmakta olan bilgi alış verişinde televizyon, posta gibi teknolojik ürünler yerine sanal ortamı ifade eden internet kullanılmıştır.
    Çalışmanın son bölümünü oluşturan uygulama kısmında ise bir yüksek öğretim kurumu ele alınarak bu açıdan sonuca varılmaya çalışılmıştır.
    7. Araştırmanın Yöntemi
    Çalışmanın temelini oluşturan bilgi yönetimi için öncelikle teorik alt yapı oluşturulmuştur. Bu alt yapıya uygun olarak bilginin kullanımı, teknolojik imkanlar (internet) çerçevesinde iletişimle bütünleştirilmeye çalışılarak bir prototip sunulmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise bu prototipe örnek olacak şekilde bir yüksek öğretim kurumu ele alınarak uygulaması yapılmıştır.