Bismillahirrahmanirrahimin Anlamı

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 18 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Euzübillahimineşşeytanirracim bismillahirrahmanirrahimin anlamı

Bismillahirrahmanirrahimin Anlamı Kısaca Nedir

Besmele Cenabı Allah'ın üç ayrı esmasının bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Bunlar El-İlah, El-Rahman ve El-Rahim. İlah; tapınılan, insanlara yaşama biçimi belirleye, yolundu gidilen yegane sevgili. Rahman; dünayada asi muti ayırt etmeksizin rızıklandıran. Rahim ise ahuret yurdunda sadece müslüman kullarına rahmet edecek sıfatlarını içermektedir.

Besmele tabiri caiz ise bir şifre niteliği taşımaktadır. Öyleki onunla başlanan iş hayırlı ve bereketli olur. Hz.Peygamber Efendimiz hadisi şeriflerinde "besmelesiz başlayan iş ebterdir (kısırdır) " mealinde buyurmuştur. Eşyanın metafizik olarak etkileşim gösterdiği günümüz teknolojisinde kaseindir. Besmelede bir şifre gibi yaptığımız işte hayır kapılarının açılmasına vesile oluyor.

Ayrıca besmele siyasi anlamda da bazı özellikler taşıyor. Şöyleki Hz.Süleyman (as) Belkısa gönderdiği mektupta yazdığı yazıyı Kur'an bize şu ayetler ile haber veriyor. "Gerçek şu ki, bu, Süleyman'dandır ve 'Şüphesiz Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla' (başlamakta)dır."(Neml :30)

إِنَّهُ مِن سُلَيْمَانَ وَإِنَّهُ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Bir elçi yada konuşmacı kürsüye geldiğinde yada sözüne başlayacağı zaman; ben filan devletin şu padişahı adına konuşuyorum. Yada devlet başkanı ise filan devlet başkanı olarak o devletin adına konuşuyorum diye sözlerine başlar yada öyle tanıtılır. Hz.Süleyman (as) mektubuna başlarken kimin adına konuştuğunu ince bir mesajla o günkü devlet reislerinden önde gelen bayan lider Belkı'a aktarıyordu. Belkıs'ta durumun ciddiyetini anlayı O'nun peygamberliğini gerçek olup olmadığı anlamak için yanına gitmişti. Biz de hangi işimiz olursa olsun (helal dairede) başlangıçta Allah (cc) adına O'nun ile beraber, O'nun yetkilendirmesi ile manasında başlarız. Allah (cc) ile başlayan konuşan çalışan bir şahsın karşısında dağlar bile duramaz. Tabi maddi ve manevi olarak gerçek manada Allah için hareket edeler için geçerlidir.