Bitki Fizyolojisi Hakkında Bilgi Kısa

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. Chanyeol

Chanyeol Süper moderatör Yönetici

Bitki Fizyolojisi

Bitki fizyolojisi, fizyolojinin bir alt dalıdır bitki fizyolojisi bitkilerin fizyolojik yapısını inceleyen bir bilimdir bitkiyi oluşturan bütün yazıların nasıl oluştuğunu ve görevlerini nasıl yerine getirdiğini inceleyen ve ayrıca bitkilerin biyokimyasal fiziksel süreçlerini inceleyen bir bilim dalıdır bitkilerin yaşamsal faaliyetleri yapılarını bitkilerde meydana gelen fiziksel ve kimyasal gelişmeleri oluşumları başlıca açıklamaya çalışır.

Bitki fizyolojisinin ana konuları şunlardır

• Bitkisel dokular
    • Bitkilerde taşıma sistemi
    • Bitkilerde diğer( boşaltım sindirim solunum gibi ) yapılar
    Bitkisel dokular

Gelişmiş olan bitkilerde bitkisel dokular meristem doku ve değişmez doku olarak ikiye ayrılır
    Meristem( sürgen) doku: meristem doku bitkilerde gelişmeyi ve farklılaşmayı ayrıca uzanmayı ve enine kalınlaşmayı sağlar. Bu doku bölünebilen canlı küçük ince çeperli bol bol sitoplazmalı büyük çekirdekli ve çok çok küçük kofullu hücrelerden meydana gelir.
    Meristem doku birincil meristem ve ikincil meristem olmak üzere ikiye ayrılır

• Birincil meristem, bitki meydana getiren ve bitkinin bitkinin ömrü boyunca bölünme yeteneğini devam ettiren meristemin adıdır bitkilerde kök Gözde ve dallarda bulunur
    • İkincil meristem, değişmez doku hücrelerinin sonradan bölünmez özelliğini kazanmasıyla oluşan dokudur bitki gövdesinin enine büyümesini sağlayan meristemlerdir
    Birincil ve ikincil meristem dokular farklılaşarak bölünmez. Kendi aralarında dokuları meydana getirirler. Bunlar şunlardır:
    • Temel doku(parankima; özümleme parankiması, havalandırma parankiması, iletim parankiması, depo parankiması olarak bölümlere ayrılır.
    • Koruyucu dokular; epidermis ve periderm koruyucu dokular olarak ifade edilir.
    • İletim dokusu; odun(ksilem) demeti, soymuk(floem) demeti dokuları diye adlandırılır.
    • Destek doku
    • Salgı dokusu
    Bitkilerde taşıma sistemi
    Bitkilerde taşıma sistemi tek hücreli bitkilerde hücre zarları ile meydana gelir. Yüksek yapılı bitkilerde ise yaprak, kök, iletim demetleri ve bazı yapılar tarafından uygulanır.

Bitkilerde diğer olaylar
    Diğer gelişmiş canlılarda olan solunum boşaltım, sindirim ve sinir gibi sistemler olmadığı için bunun yerine bu görevi yapan küçük yapılar vardır. Bu küçük yapılar sayesinde bitkiler için gerekli olan yaşamsal faaliyetler devam ettirilir.