Boşaltım Nedir Kısaca Açıklayınız

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve webkolik tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Boşaltım Nedir Kısa Açıklaması

Vücudumuzda milyonlarca canlı hücre bulunmaktadır. Besin ve oksijen hücreye kan yoluyla gelir, karbondioksit ve atıklar kana karışarak hücreden ayrılır. Hücrelerden atılan atıkaları temizleyen bir sisteme ihtiyaç vardır, kanı temizleyen bir organ olmazsa vücudun sağlığı bozulacak. Kanımızdaki atıklar böbrekler tarafından gereği kadar süzülür. Hücrelerimiz bazı maddelere hayati derecede ihtiyaç duyar, böbrekler bu maddelerin kanda yeteri kadar olmasını sağlarlar. Yani böbrekler hem bir filtre hem de bir düzenleyici görevini yürütür. Vücudumuzu atıklardan temizleyen sistemin adı boşaltım sistemidir ve bu sistemin ana organı olan böbrekler

Boşaltım sisteminin vücut dengesinin yani homeostaz sağlanmasında çok önemli bir yeri bulunur. Boşaltım sistemi,Böbrekler, üreterler ve idrar kesesinden oluşur ve yapım/yıkım esnasında ortaya çıkan atık maddelerin atılımından sorumludurlar. Vücut işlevlerinin devamlılığı için hücrelerden atık maddelerin atılması gerekmektedir. Katı ve sıvı atıklar, kan içerisinde erimiş olarak taşınırlar ve böbreğe ulaştırılarak süzülür. Bu atıklar üreterler yolu ile idrar kesesine geçerek, belirli aralıklarla idrar olarak depolanıp, farklı aralıklarla vücuttan atılırlar.