Boşaltım organlarının sağlığı açısından bol su içmek neden önemlidir

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 18 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Bol su içmenin boşaltım organlarının sağlığı açısından önemi

Boşaltım sistemini oluşturan organlar; böbrekler, idrar boruları ve idrar torbasıdır. Vücudumuzdaki bütün sistemler bir düzen halinde çalışmaktadır. En küçük bir düzensizlikte sağlığın bozulması gibi konular söz konusu olabiliyor.

İdrar içerisinde, üre ve ürik asitten başka çeşitli madensel tuzlar bulunur. Bu maddeler böbreğin havuzcuk kısmına çökerek böbrek taşlarını oluşturabilir. Bu nedenle böbreklerin düzenli çalışması için her gün yeterli miktarda su içilmelidir.

Yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)

Ayrıca boşaltım sisteminin sağlığını korumak için şunlara da dikkat edilmelidir:

İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).
    Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır. (Böbrek sağlığı için).
    Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.
    Düzenli banyo yapılmalıdır. (Derideki gözeneklerin açılması için).
    İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır.
    Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında tedavi yarıda kesilmemeli ve ilaçlar zamanında alınmalıdır.
    Diş çürükleri ve boğaz iltihabı hemen tedavi ettirilmelidir. (Çürük veya iltihaba yol açan mikroorganizmalar, kalıcı böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.)
    Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.