Çocuğu baba terbiye eder

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

İslam toplumunda, Kur'an ve Sünnet ışığında yürümeyi öğreten-gösteren veliler ve alimlerdir. Ancak bunun yanında eğitim açısından oldukça güçlü bir figür ve rehber de ebeveyndir. Anne, merhamet ve şefkati temsil ederken; baba, güç ve vakar timsalidir. Örneğin, II. Beyazıt devrinde, İslamofobinin ilk örneklerinden sayılan ve Müslümanları, Osmanlıyı kötülemek için kaleme alınan eserlerden birinde, bu güçlü baba figürü anlatılır. Yazar aslında kötülemek için anlatırken, ortaya çıkan fotoğrafta tutarlı, vakar sahibi bir baba portresi çizilmiştir. Eseri kaleme alan kişi, bu güçlü ve vakarlı baba figürünün bütün Müslümanlarda aynı olduğunu ve toplum içinde bir çeşit ahlak denetçisi gibi durduğunu anlatır.

Geleneksel eğitimimize dair önemli ipuçları taşıyan kitaplardan biri de Kutadgu Bilig’dir. Bizde her ne kadar eldeki ilk Türkçe eserlerden olması dolayısıyla daha çok milliyetçi bir algıyla okunsa da aslında kitap dini, tasavvufi, ahlaki bir eserdir. Yusuf Has Hacip sembolik dört kişi üzerine bina ettiği eserinde, hükümdarın danışmanı alim ve arif Ay Toldı, oğluna şöyle seslenir: “Oğlum ben artık gidiyorum, bak, yerim yurdum bütün varlığım sana kalıyor. Sen bundan sonra nasıl olacaksın? Benim seni düşünmekten başka kaygım, tasam yok. Baba oğlunun yetişmesi için emek çekmişse, o oğul adet üzere huyunu düzeltir. Oğlunu iyi yetiştirirse o iyi olur ve ona geleceği hazırlamış olur. Eğer çocuk terbiye edilmezse, heder olmuş demektir, artık sen ondan ümidini kes. Çocuk sahibi baba, bilgili ve uyanık olmalıdır. Yetişme ve iyi insan olmanın çaresi terbiyedir.