Çocuğun okul olgunluğu nasıl anlaşılır?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 9 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Okul olgunluğu nasıl belirlenir, Çocuğun okul olgunluğu nasıl anlaşılır?

Yeni eğitim sisteminde çocukların okula başlama yaşı 66 ay olarak belirlendi. Ayrıca aileler 60 aydan sonra kendi kararları ile çocuklarını 1.sınıfa kaydettirebiliyor.
    60 ay ve 66 aylık çocukların okul için uygun olup olmadıkları bazı ailelerde tedirginliğe neden oldu. Çünkü okul olgunluğu düzeyinde olmayan bir çocuğun 1 sınıfta yaşayabileceği bir takım sıkıntılar var.

Okul olgunluğu Nedir?

Okul Olgunluğu çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi açısından belirli bir düzeye gelmesi ve okulda kendisinden beklenilenleri başarılı bir şekilde yerine getirmeye hazır olmasıdır.

Okul olgunluğuna gelmiş bir çocuk ondan beklenilenleri rahatlıkla yerine getirebililir.Ve bu durum da okula karşı olumlu duygular ve olumlu bir tutum geliştirecektir.

Fakat okul olgunluğuna erişmemiş bir çocuk 1.sınıfa başladığında çok zorlanacak, beklentileri yerine getiremeyecek, okula karşı ve kendine yönelik olumsuz duygular oluşmaya başlayacak ve öğrenme motivasyonunu da kırılmış olacaktır.

Peki Okul Olgunluğuna Kim ve Nasıl Karar Verecek?

Bir çocuğun okul olgunluğunda olup olmadığını uzman gözetiminde değerlendirmek daha sağlıklı bir yöntemdir. Uzmanlar çocukların okul olgunluğunu bir çok açıdan değerlendirirler. Bunlar;

ÇOCUĞUN ZİHİNSEL GELİŞİMİ

Çocuğun kronolojik ve zihinsel gelişimi belirlenir. Görsel ve işitsel algılamada yaşına göre düzeyi incelenir. Duyu organlarının yeterince gelişip gelişmediği değerlendirilir.

ÇOCUĞUN DİL GELİŞİMİ

Okul yaşantıları için en önemli gelişim alanlarından birisi de dildir. Akıcı konuşamayan, düşündüklerini olması gereken düzeyde ifade edemeyen çocuklar eğitim öğretim faaliyetlerine uyumda zorluk yaşayabilirler. Dil gelişiminin olması gereken düzeyde olması okul olgunluğu için olmazsa olmazlardandır.

MOTOR GELİŞİMİ

Okul olgunluğu olan bir çocuk, vücut hareketlerine hakimdir. Gösterilen hareketleri yapabilir.Kas gelişimi özellikle kalemi tutup yazabilecek bir gelişime sahiptir. Bu özellikleri olmadan çocuğun okul yaşantılarına uyum sağlaması çok zor.

Bunlarla birlikte duygusal gelişim, sosyal iletişim becerileri, dikkat algı, göz el koordinasyonu, öz bakım gibi açılardan çocukların okul olgunluğunda olup olmadıkları değerlendirilir.

2. Cevap: Çocuğun okul olgunluğu nasıl anlaşılır?

Bu duruma ilk kararı verecek olan öncelikle bana göre annelerdir.Fakat uzman yardımı da şart elbette.Ben oğlumda kreş yaşını biraz öne çekip ilköğretime 1 yıl geç göndermiştim.Ne kaybetti hiçbirşey...

3. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Cevap: Çocuğun okul olgunluğu nasıl anlaşılır?

Kimi anneler çocukları hazır olmadığı halde çevrenin etkisiyle çocuklarını erken okula göndermek ister.eğitimi boyuncada baskı ve diğerleriyle kıyaslama yapar.Bnce en doğru kararı uzmanlar veya öğretmenler verebilir.