Cuma Günü Salavat Çekmek

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Yavuz tarafından 21 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Cuma Günü Salavat Nasıl Getirilir

Cuma Günü Salavat Getirmenin Önemi

Cuma günü Cenabı Allah'ın müslümanlara mübarek kıldığı özel ve faziletli bir gündür. O günde müslümanlar bir araya gelerek sevgi ve saygı ile kaynaşırlar. İhtiyaç sahiplerini gözettikleri gibi müslümanların genel problemleri konuşulup çözüm aranır. Müslümanlar cuma günü birbirlerinden haberdar olarak artak tepki ve kamuoyu yani gündem oluştururlar. Birlikten güç doğacağı için ortak hareket etmek beraberinde yaptırım gücünü doğuracaktır.

Cuma günü Perşembe akşamından başladığı için Cuma gününün gecesini zikir dua ve ibadete has kılarak ahlaki ve ailevi açıdan alışkanlık haline getirebiliriz. Bu hem yeni yetişen nesilleri manevi gelişim ve ahlaki yapılarına katkı sağlayacak, hemde manevi bir rahmet atmosferine katkı sağlayacağı gibi bizide o camiaya dahil edecektir. Ayrıca Peygamber Efendimiz cuma günü eşref saatinin müjdesini vermiştir. Gelen rivayetlerde o gün öyle bir an varki kulun duası Cenabı Allah tarafından kesinlikle geri çevrilmiyor.

Cuma günü yapılacak hayır hasenatın içerisinde en önemlilerinden bir taneside Peygamber Efendimize salavatı şerif okumak. Cenabı Rasul Efendimiz (as) bir hadisi şeriflerinde; "Cuma günü bana çokça salavat getirin. Çünkü, Cuma, meleklerin şehadet ettiği şahitli bir gündür. Bana salavat getiren bir kulun sesi, nerede olursa olsun bana ulaşır" buyurmaktadır. Cuma günü yapabildiğimiz çok sayıda salavatı şerif çekmeliyiz. Değişik rivayetlere dayalı salavatları okumamız caizdir. Peygamber Efendimizi hissederek gönülden yapacağımız salavatı şerifeler manevi anlamda iki cihan Serveri ile bize ünsiyet kazandıracaktır. Tüm dünya müslümanlarının Cuması mübarek olsun.

اللهم صلى على سيدنا محمد و على آل سيدنا محمد

Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhhammed

Ey Allah'ım. Efendimiz Hz. Muhammed'in (as) üzerine salet ve selam olsun ve O'nun pak temiz ailesinin üzerinede salat ve selam olsun.