Damacana suda büyük tehlike!

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 17 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Damacana sularında büyük tehlike!..

Columbia Üniversitesinin araştırmasına göre, BPA adı verilen içme sularının konulduğu damacanalarda da kullanılan Bisfenol A maddesi çocuklarda astım riskini artırıyor.

Amerika'daki Columbia Üniversitesinin uzmanları tarafından yapılan bu araştırmada çıkan sonuç korkuttu.

DAMACANADAKİ BFA MADDESİ HORMONLARI BOZUYOR

568 hamile kadın ve bu kadınlardan doğan çocukların idrar BPA seviyeleri ölçüldü. Doktorların incelemesi sonucunda, bu çocukların büyük çoğunluğunun idrarında BPA bulunduğu belirlendi. Ayrıca BPA seviyesi ile astım ve hırıltılı solunumunun ilişkili olduğu da ortaya çıktı.
    Uzmanlar BPA’nın öğrenmeyi güçlendirdiği, saldırganlığı artırdığı, obezite, diyabet, astım, kalp-damar ve böbrek hastalıkları, kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserine yol açtığını iddia ediyor.
    Hormon bozucu bir madde olarak bilinen BPA ile ilgili çeşitli araştırmalar bu maddenin kadınlarda seks hormonlarını artırdığını, erkeklerde seks ve tiroit hormonlarını azalttığını, kız çocuklarında erken buluğa, erkeklerde sertleşme, erken boşalma ve kısırlık gibi sorunlara neden olduğu ortaya konuldu. Bu yüzden bir süre önce ABD, Avrupa ve Türkiye’de bebek biberonları ve mama kutularının iç yüzeyinde BPA kullanılması yasaklanmıştı.

ABD Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü aşağıdaki önerilerde bulunuyor:

* Plastik yiyecek kaplarını mikrodalga fırında kullanmayın.

* 3 ve 7 (su damacalarında kullanılan) numaralı geri dönüşüm işareti taşıyan kaplarda bulunan besinlerden uzak durun.

* Kutudaki yiyecekleri tüketmeyin.

* Sıcak yiyecekler için mümkün olduğu kadar cam, porselen veya paslanmaz çelikten yapılmış olanları kullanın.

Bu araştırma,Journal of Allergy and Clinical Immunology dergisinde yayımlandı.