Denenmiş resimli sütlaç tarifi

Konusu 'Nefis Ev Yemekleri' forumundadır ve Elif tarafından 28 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Sütlaç Tarifleri tarifi,resimli fotoğraflı denenmiş kolay sütlaç tarifleri

Sütlaç Nasıl Yapılır?
    Annemden aldığın denenmiş bir sütlaç tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslında farklı teknikler deneyerek kendime özgü tarifler çıkartırım. Ama annemin yaptığı kolay sütlaç tarifi çok lezzetli..Hem pratik hem de bilinen malzemelerden yapılıyor yani farklı birşey konulmuyor. Süt, pirinç şeker üçlüsünden oluşan malzeme listesi fazladan bir şeye gereksinim duymuyor.

Şuan ocakta kaynamakta olan sütlacın tarifini hemen veriyorum. Piştikten sonra inşallah resimlerini de paylaşacağım:)

Başta anne tarifi dedik ya herşey göz kararı onda.. :rolleyes: Ama ben şansa bırakmak istemiyorum ve ölçülendirdim.

Güzel kıvamında bir sütlaç tarifi için yarı süt yarı su ölçüsü kullanacağız. 1 litre süt ile yapacaksanız 1 litre su kullanmanız gerekiyor.Ben 4 bardak süte 4 bardak su ekledim. 1'er su bardağı da pirinç ve şeker koydum. Karıştırıp tencereyi ocağa aldım. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısıyoruz ve koyulaşınca, pelte olacak kıvama gelince sütlacın piştiğini anlıyoruz. Piştikten sonra servis kaplarına alıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca üzerini dilerseniz tarçın, ceviz gibi malzemelerle süsleyebillir ekstra tat katabilirsiniz.
    Afiyet olsun...

2. Cevap: Denenmiş resimli sütlaç tarifi

Yapılışı kolaymış gerçekten :) Ama ben sütlaç yiyemiyorum yaa süte karşı bir nefret var da içimde :D

3. Elif

Elif Yönetici Admin

Cevap: Denenmiş resimli sütlaç tarifi

Nefret mi :)) İyi bari Serra gibi iğrenç demedin :p Bende pek sevmem ama sevenlere yapıyoruz işte:p

4. Cevap: Denenmiş resimli sütlaç tarifi

Nereden geldim de gördüm şu tarçınlı sütlacı şimdi bu saatte :( canım çekti :D.Hemen çıkmam gerek bu bölümden :D

5. Elif

Elif Yönetici Admin

Cevap: Denenmiş resimli sütlaç tarifi

Sen de olmasan ben naparım.. Baksana konuya gelen burun kıvırıyor. O günden buyana sütlaç yapmıyorum zaten:)))

6. Cevap: Denenmiş resimli sütlaç tarifi

Bak ya beğenmemişler bi de...:p Aslına bakarsan vazgeçilmezim değildir sütlaç ama yerim. Bazen oluyor aşırı istek halleri :rolleyes: