Deprem Haftası İle İlgili Yazı ve Şiirler

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Elif tarafından 3 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Deprem Haftası Yazıları, Deprem İle İlgili Yazı ve Şiirler

1-7 Mart günleri arası deprem haftasında okullarda deprem riskine karşı yapılan çalışmalar ile ilgili bilgilendirici yazı.

1999 depremi ve 2011 Van depremlerini düşünecek olursak her bireyin deprem tehlikesine karşı bilinçli olması gerekmektedir. Türkiye büyük bir deprem kuşağının üzerinde bulunmaktadır. Ülkemizin çoğu noktası bir fay hattının üzerindedir.

Depremin ne vakit ve hangi şiddette olacağını maalesef bilemiyoruz. Bu nedenle deprem sırasında nerede ve ne şekilde olacağımızı bilemediğimiz için bu kötü durumlara hazırlıklı olmalıyız. İşte Deprem Haftasında da okullarda öğrencilere deprem ile ilgili tüm gerekli bilgiler uygulamalı olarak verilmektedir.

Depremler sismograf denilen araçlar ile gözlemlenir ve kaydedilir. Oldukça duyarlı olan bu gözlem araçları dünyanın en uzak mesafesinde olan bir depremi bile kaydetme özelliğine sahiptir.
    Yerkabuğunun bazı yerlerinde birdenbire oluşan kaymalar sonucunda yeryüzünün sallanması depremleri ortaya çıkarır. Değişik türdeki sarsıntıların herbirinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde depremin merkez üssü, depremin şiddeti ve depremin büyüklüğü bilim adamları tarafından tespit edilebilir.
    Deprem esnasında neler yapılması gerektiği, bulunduğumuz mekanın depreme nasıl hazırlıklı olması gerektiği, deprem çantası hazırlıkları ve deprem çantası içerisinde bulunacaklar gibi tüm bilgilerin maksimum düzeyde verilmesi gerekmektedir.

Her depremin büyüklüğü ve şiddeti aynı olmadığından her depremin verdiği zarar da farklı olur. Her binanın her yapının dayanabileceği bir deprem büyüklüğü mevcuttur Bazı depremleri hissetmeyiz dahi. Ancak yine de ne olursa olsun hele hele yaşadığımız şehrin bir deprem geçmişi var ise depremde nasıl davranılması gerektiğini mutlaka öğrenmeliyiz. Deprem Haftası süresince verilen eğitim ve bilgilerde hep bu konulara yönelik olduğundan Deprem Haftası boyunca verilen her türlü bilgi çok ama çok önemli olacaktır.

Deprem bir gerçektir, bunu kabullenmeli. Her daim depreme hazırlıklı olmak bir vatandaşlık görevidir.

Deprem Haftası İle İlgili Etkileyici bir Şiir

Van'ın enkazında kaldı hasretim..

Çocuk yüreğim sallandı en başta,

doğar doğmaz yaşadı depremi yaşıtlarım,

enkazında bıraktım hasretimi,

hayallerimi unuttum çatısı çinko gecekonduda.

sahipsiz kalıverdim birden,

nice çığlık yükseliyordu her evden,

dumanına boğuldum sobanın,

nefes bile alamazken.

salıncaklarda sallanırdık mutluyduk,

gün gelip de sallanan evimde yitip gideceğini bilemezdim annemin,

çocuksu düşlerimde kaldı gece.

ne anne şefkati kaldı ellerimde

ne baba sevgisi yüreğimde

kardeşimin yüzü güleç resmi kaldı enkazdan geriye.

öğretmenlerime ağladım günlerce,

alfabeden sevgiyi çalmıştım onlardan

kışın soğuğu vardı ceplerimde,

öğretmenlerime ağladım o gece.

tanrının gazabı dedi bazıları,

yaşamamış gibi depremi

yaşanmamış gibi depremi gülüp geçenler oldu

bir deprem daha oldu yüreğimde,

enkazı daha ağırdı

dualar hangi birimizeydi,

çocuksu dualarımda kaldı tanrı..

Fırat EŞKİ