Deprem Sonrası Yapmamız Gerekenler Nelerdir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Demir tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Deprem Sonrasında Yapmamız Gerekenler

Deprem yaşandıktan sonra tehlikenin geçmediğinin bilincinde olarak hareket edin. Aşağıda vereceğimiz önerilere göre hareket ederek deprem sonrası oluşabilecek sorunlardan korunabilirsiniz.
    Deprem sonrasında yaralanıp yaralanmadığınızı kontrol edin. Yaralıysanız ve yaranız hafifse yaranızı kendiniz tedavi edebilirsiniz. Ağır yaralıysanız ve telefona yakınsanız sağlık ekiplerine haber verin, telefona uzaksanız yakınınızdakilerden yardım isteyin.
    Ailenizle ve heyecanlanan çocuklarınızla konuşarak onları sakinleştirin.
    Binanın içindeyseniz ateş yakmayın.
    Binanın dışındaysanız artçı sarsıntıların olabileceğini hesaba katarak binalara bir süre yaklaşmayın ve içeri girmeyin.
    Deprem sonrası oluşabilecek artçılarda ölümlerin çoğu ilk depremden sonra evlerine geri dönen insanlardan kaynaklanıyor bu hutaya düşmeyin.
    Deprem sonrası küçük yangınlar çıktıysa bunları söndürün, büyük yangın varsa itfaiyeye haber verin.
    Etrafta bulunan kesici ve delici aletlere basmamaya özen gösterin.
    Toplumda çıkan dedikodulara inanmayın. Yetkililerin açıklamalarını takip edin.
    Zarar görmüş binalara girmeyin.
    Çökmüş bir binanın dışındaysanız ve bina planı hakkında fikir sahibiyseniz bir krokiyle bina içindeki dairelerin tahmini krokilerini çizerek yardım görevlilerine gösteriniz.
    Yardım görevlilerinin faaliyetlerinde zorluk çıkarmayınız.
    Deprem sonrasında telefon hatları tahrip olacağı için mümkün olduğunca hatları meşgul etmeyiniz.