Depremden Korunma Yolları Kısaca Nelerdir

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 18 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Depremden Korunma Yolları Kısaca Bilgi

Deprem öncesinden alınması gereken önlemler
    * Binalar deprem yönetmeliğindeki esaslara uygun bir şekilde inşaa edilmelidir.
    * Deprem bölgelerindeki elektrik ve doğal gaz sistemlerinde erken uyarı sistemi kullanılmalıdır.
    * Deniz kenarlarındaki yerleşmelerde yaşayanlar , depremde denizden gelebilecek büyük dalgalara karşı uyarılmalıdır.
    * Sanayi tesisleri, barajlar, yollar, tünellerin depreme karşı dayanıklı olarak inşaası sağlanmalıdır.
    * Yerleşmeler zeminin gevşek olduğu ova, bataklık gibi yerlere kurulmamalıdır.
    * Deprem konusunda çalışan resmi ve özel kuruluşlarla işbirliği yapılmalıdır.
    * Depremde çıkabilecek yangınlara karşı binalarda yangın merdiveni olmalıdır.
    * Binalarda deprem sırasında düşme olasılığı olan tüm eşyalar (kitaplık, beyaz eşya, dolap vb.) duvara monte edilerek sabitlenmelidir.
    * İlk yardım konusunda eğitim alınmalıdır.
    * Acîl durum çantası hazırlanmalıdır.
    * Yataklar cam kenarlarından, asılı cisimlerden ve eşyalardan uzakta bir yere alınmalıdır.
    * Binanın her odasında sığınılabilecek güvenli bir yer seçilmelidir.
    * Deprem sırasında yapılacak işlerin bir plânı hazırlanmalıdır.

Deprem sırasında yapılması gerekenler
    * İlk sarsıntı hissedildiğinde paniğe kapılmamalı, sakin olmalıdır. Önceden hazırlanan plân doğrultusunda hareket edilmelidir.
    * Yangın olasılığına karşı elektrik ve gaz vanaları hemen kapatılmalıdır.
    * Yüksek katlarda bulunuluyorsa balkon, pencere, asansör ve merdivenlerden uzak durulmalı, kesinlikle aşağıya atlanmamalıdır.
    * Gaz sızıntısı olabileceği olasılığına karşı çakmak ve kibrit yakılmamalıdır. Bunun yerine el feneri kullanılmalıdır.
    * Güvenli bir şekilde evden dışarıya çıkma olanağı varsa hemen çıkılmalı, evden dışarıya çıkmak mümkün değilse evdeki beyaz eşya türünden büyük eşyaların yanına yan yatılarak uzanılmalıdır.
    * Deprem sırasında araç içinde bulunuluyorsa araç bina, ağaç, elektrik direkleri gibi yerlerden uzak açık bir alana çekilmeli ve beklenmelidir.

Deprem sonrasında yapılması gerekenler
    * Paniğe kapılmamalı ve sakin olmalıdır.
    * Artçı depremlere karşı hazırlıklı olunmalı, binalara girilmemelidir.
    * İtfaiye ve ambulans gibi acîl yardım araçlarının geçişini kolaylaştıracak şekilde yoldaki araçlar çekilmelidir.
    * Telefon şebekesinin bloke olmaması için yalnızca acîl durumlar için telefon kullanılmalıdır.
    * Çevredeki enkazlardaki kurtarma ve ilk yardım çalışmalarına vatandaşlar bilinçli bir şekilde katılmalıdır.
    * Radyo ve benzeri çalışabilir durumdaki araçlardan yetkililerin açıklamaları dinlenmelidir.
    * Binadan dışarı çıkarken düşebilecek cisimlere karşı dikkatli olunmalıdır.
    * Vücutta yaralanma yoksa olası yaralanmalara karşı pantolon, ceket, eldiven ve ayakkabı gibi sağlam giysiler giyilmelidir.
    * Depremden sonra binanın uğradığı hasar, ilgili uzmanlar tarafından tespit edilmelidir. Gerektiğinde yapılacak desteklerle bina sağlamlaştırılmalıdır.