Desktop.ini Dosyası Nedir

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

"Desktop.ini" nedir?

Bütün Dosyalarda Çıkan Desktop.İni, Windows işletim sistemlerinde bulunur.Desktop.ini gizli dosyası, işletim sisteminde özel klasör görüntüleme ekranı ve özelleştirmek istenen her klasörde yer alır. Mesela bir klasörün özel bir simge olmasını sağlar. Bazen masaüstünde değişiklik yapmak istenildiğinde bazı dosyalar hata olarak karşımıza çıkabilir. Desktop.ini bir klasörün simgesini değiştirmemize imkan sağlar. Desktop.ini dosyasını gizleyebilir veya silebilirsiniz.

Desktop.ini Dosyası Nasıl Gizlenir ?

Desktop.ini dosyasını gizleme, aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca dosyayı gizleyebilirsiniz.Önce Bilgisayar simgesine tıklayın. Daha sonra Sol üstte bulunan Düzenle butonuna tıklayın açılan menüden Klasör ve arama seçenekleri, ardından açılan pencereden Görünüm sekmesini gidin ve Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle seçeneğini kaldırın ve tamam butonuna tıklayın. İşte Desktop.ini dosyanız gizlenmiş olacak.

Desktop.ini Dosyası Nasıl Silinir ?

Desktop.ini dosyasını silme işlemi için, Başlat menüsünden Çalıştır ekranına girin.Buraya shell:startup yazın ardından Enter tuşuna basın. Sonra Başlangıç adlı bir klasör açılacak buradan Düzenle butonuna tıklayınız. Açılan menüden Klasör ve arama seçeneklerinden açılan pencereden Görünüm sekmesine gidin ve Korumalı İşletim Sistemi Dosyalarını görüntüleyecek hale getirin.Ardından başlangıç klasöründe görülen Dekstop.ini dosyasını klasörden silin.
    Aynı dosyayı C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup klasörüne giderek Dekstop.ini dosyasını silin. Artık Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Dekstop.ini adlı dosyanız silinmiş olacak.