dinamometre nerelerde ve hangi amaçla kullanılır kısaca

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ceren tarafından 20 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Ceren

Ceren Süper moderatör

Dinamometre nerelerde ve hangi amaçlarda kullanılır kısaca
    Güç, kuvvet ve enerjinin ölçülmesi gereken her yerde kullanılır.

Bir cismin, bir yüzeye uyguladığı ağırlığı; itme, çekme, kaldırma, indirme yapmak için gerekli olan kuvvetin ölçülmesinde kullanılır.

Aşağıdaki örneklerde dinamometrenin kullanım alanlarıyla ilgili örnekler bulabilirsiniz.

Günlük yaşamda şu şekilde kullanılır; motorlu taşıtların motor gücünün tespit edilmesinde, motorun torku ve gücü saptanmasında, otomobillerin beygir gücünü öğrenmek amacıyla

-Bir masayı itmek için kullanılması gereken kuvveti bulabiliriz. Bir kitabı havaya kaldırmak için kullanılması gereken kuvveti bulabiliriz.

-Bir otomobilin, otobüsün, kamyonun, helikopterin, geminin, uçağın, trenin, denizaltının vb. taşıtların motor gücünü ölçmek için kullanılır. İçinde motor bulunan bir asansörün, matkabın, şarjlı tornavidanın, elektrikli testerenin, su pompasının, su motorunun vb. araç, gereç ve aygıtların motor gücünü, Watt gücünü ölçmek için kullanılır.

- Bir binaya 4 kişilik asansör yapılacak. Asansörün ağırlığını ve insanların ağırlığını taşıyabilecek bir motora ihtiyaç duyulacaktır. Bu asansöre yeterli olacak bir motor dinamometre ölçümü sayesinde kolaylıkla belirlenecektir.

- Bir trenin hareket edebilmesi ve yük vagonlarını çekebilmesi için güçlü bir motora ihtiyacı vardır. Belirlenen ağırlığı çekebilecek bir motoru takılması gerekir. Buda dinamometre ile güçleri ölçülmüş, yeterli güçteki motorlardan seçilerek kolaylıkla halledilebilir.

- Bir matkap imal edilecek. Matkabın duvarı delebilmesi için içeresine uygun güçte bir motor konulmalıdır. Duvarı delmek için gerekli güç hesaplanır ve bu güce uygun motor takılarak matkap çalışır hala gelir.
    dinamıometre.jpg

2. bayıldımm:);) muhteşem

Son düzenleyen: Moderatör: 26 Kasım 2014

3. istediğimi bulamadım

4. Gayet güzeldi. Önekler işime yarayacak. Artık hep burayı tercih edeceğim.:):):)

5. Bence cok guzel bayildim

6. :):p;):D:rolleyes:muhteşemmmmmm

Son düzenleyen: Moderatör: 2 Aralık 2014

7. beğendimm

Son düzenleyen: Moderatör: 2 Aralık 2014

8. NOTUN BEŞ SAĞOL CEREN

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Aralık 2014

9. istediğimi bulamamdım

10. çokkkkkkkkkkkkkkkk işime yaradı teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

11. Teşekkürler özet çıkarmamda çok yardımcı oldu.Ama daha bilgilendirici yapabilirdiniz bir kaç şeyleri başka siteden bakmak zorunda kaldım onun dışında süperdi. :)

12. Jop

Jop

Çok güzel diğemem sadece bir cümle bilgilendirdi . Tavsiye etmem ama örnekler doğru . Pek araştırma yapmam ama ihtiyacı olanlar girsin ve şans versin . Mükemmel bir site değil . Ne çok beğendim ne çok az beğendim .

13. Jop

Jop

Çok güzel diğemem sadece bir cümle bilgilendirdi . Tavsiye etmem ama örnekler doğru . Pek araştırma yapmam ama ihtiyacı olanlar girsin ve şans versin . Mükemmel bir site değil . Ne çok beğendim ne çok az beğendim .

14. jjj

jjj

çok işime yaradı

15. jjj

jjj

çok beğendimm

Son düzenleyen: Moderatör: 24 Kasım 2015

16. ödevime yarımcı oldun iyi ki kısa ve bilimsel cevaplamışsın

17. İstediğimi bulamadım çok kötü

18. aradığımı bulamadım ben dinamometre nerelerde kullanılır kısaca yazıyorum ne çıkıyor:mad::mad::mad::mad::mad::mad:

19. asiri derecede usime yaradi saĝul:cool::);):p:D:D:D:D:D:D:D:D:D

20. çok işime yaramadı ama yinede iyi :)
    Ama başka sitelerde daha iyi cevaplar buldum