Dinlemenin ve Ben Dilinin Önemi Nedir

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Burcu tarafından 22 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Dinlemenin ve Ben Dilinin Önemi Kısaca

Sosyalleşmenin en önemli araçlarından biri hiç şüphesiz etkili bir iletişim kurmaktır. İnsanların başarılarının çoğu da, etkili bir iletişim yeteneğine bağlıdır. Başkaları ile etkili bir iletişim kurma ve onların ne düşündüklerini anlama yeteneğimiz, aile içinde ya da okulda sorunlarımızı çözmemizi kolaylaştırır. Etkili bir iletişim kurma daha rahat arkadaş edinmeye ve sosyal çevrenin geliştirilmesine de yardımcı olmaktadır. İiletişim engellerini ortadan kaldırmak, etkili bir iletişim kurabilmek için atılacak ilk adımdır.

İletişimi engelleyen tutumlardan biri karşımızdakini gerçekten dinlemememizdir. Etkili iletişim için dinleme en kolay yoldur aslında. Karşımızdakine sadece duygularını ifade etme özgürlüğü tanıyarak dinleme, pasif dinlemedir. Elbette ki iletişim boyunca pasif dinleme doğru değildir. Bir konuşmanın anlamını tam olarak kavrayabilmek için soru sormak, geri bildirimde bulunmak gerekmektedir. Buna aktif dinleme denir.

Empati kurarak dinlemede bir diğer etkili iletişim yoludur. Empati, kişinin iletişim sırasında karşısındakinin duygu ve düşüncelerini anlayabilmesini ve böylece duyarlı bir yaklaşım içinde olmasını sağlar. Empati kurarak dinleyen kişi, iyi dinleyicidir. Aynı zamanda bu kişiler karşıdaki kişinin dile getiremediği duygularını da sezebilirler.

İletişimde kullanılan iki dil vardır. Bunlar yargılayan "sen dili" ve "ben dili"dir. Günlük hayatta daha çok iletişimde "ben dili"nin kullanılması çok daha iyi sonuç verir, iletişimi kolaylaştırır. Karşımızdaki kişinin davranışını kendi isteğiyle ve bize verdiği değer yüzünden değiştirebilmesi için sorunumuzun ve kızgınlığımızın nedenini bilmesi gerekir. Dolayısıyla da "ben dili" başkaları hakkındaki değerlendirme ve yorumlarımızı değil, bizim olay karşısındaki gerçek duygu ve yaşantımızı açıklar.
    Karşımızdakini dinlemediğimizde etkili iletişim kurmak da imkansızlaşır.