Down Sendromunda Erken Eğitim

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 26 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Down Sendromunda Erken Eğitim

Down Sendromlu çocuğun eğitimi
    Down sendromu bir hastalık değildir. Genetik bir farklılıktır. Down sendromunu iyileştirecek bir tıbbi tedavi bulunmamaktadır.Tedavide tek yol eğitimdir.

Erken eğitim down sendromlu bireyler için büyük bir önem taşır. Down Sendromu Derneği erken eğitimin önemine dikkat çekerek, Bebeğin ilk günlerinden itibaren bir fizyoterapistle ve bir özel eğitimci ile görüşerek nasıl bir yol çıkarmanız gerektiği, bebeğinizle iletişim kurarken, giydiriken, beslerken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda önerilerde bulunuyor.

Down Sendromu Derneği ailelere eğitimde nelere dikkat edilmesi konusunda şu tavsiyelerde bulunuyor:

Eğitime ne kadar erken başlanırsa ve fizyoterapi de o oranda erken yapılırsa etkili bir netice alınabilir.

ilk aylarda Down sendromlu bebeklerde pek bir fark görülmez. bebek büyüdükçe belirginleşir.Sabırla buna hazırlıklı olunmalıdır.
    Down Sendromlunda önemli bir husus da Dil terapisidir. Bebek 10 aylık olduğunda eğitim için bir dil terapisti ile görüşmenizde fayda vardır. 1 yaşından sonra dil terapisi seanslarına bebeğinizi düzenli olarak getirmenizi isteyecektir.

Neler yapmanız konusunda hastalıkla ilgili kitaplar okuyabilir araştırmalarda bulunabilirsiniz. Çevrenizdeki ücretsiz seminerlere kurslara katılabilirsiniz.