Duha suresinin fazileti

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 22 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Kuranı Kerim Duha Suresini Okumanın Faziletine Dair Hadisler

Bu güzel sure hakkında Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdu ki:

''Cenab-ı Ecelli ve Ala, Sure-i Duha'yı okuyan kimseye, mahşer günü akrabalarına ve dostlarına şefaat izni verir."

"Sure-i Duha'yı okuyan kimseye Arafat'ta bana tesadüf edene verilen ecir kadar ecir verilir. Mü'min erkeklerin ve mü'mine kadınların ecri kadar ecir verilir."

Duha suresinin sırları

Duha suresini güneş doğarken ve batarken yedişer kez okuyan kimsenin bir şeyi kaybolmaz. Evinden herhangi bir şeyi çalınmaz. Evine geçimsizlik ve cin giremez. Hırsız ve cin girmek isterlerse dahi manevi olarak evin demir bir sur içinde olduğunu görürler.

İmam-ı Gazali Duhan suresi hakkında diyor ki:

- Kaybolan bir kimsenin ismi üzerine Duha Suresi okunursa, kısa zamanda geri dönüp ayrıldığı yere gelir. Kaybedilen bir şeyin yeri bilinemiyorsa, onun bulunması niyetiyle Duha Suresi okunur. Bi iznillah kendisine kaybın yeri bildirilir. Yahut unutulan yer bilinmiyorsa, o yer kendisine hatırlatılır.

- Seleften bir cemaattan edilen bir rivayette, onlar bir şey yitirdikleri vakit bu sureyi okurlar ve telef ettikleri şeyi bulurlardı.

Yine bu sure ile ilgili Zeynüddin el-Bekrî'den rivayette denir ki: Kim her gün kırk defa okumak üzere kırk gün Duhâ suresine devam eder ve her gün bu sureyi belirtilen sayıda okuduktan sonra:

"Allah'ım! Yâ Ganiyy! Beni öyle bir zenginleştir ki, ondan sonra bir daha fakirlikten korkmayayım. Beni doğru yola eriştir. Çünkü ben cahilim." duasını okursa, Allah ona her halinde kendisine hikmet öğretecek bir kimseyi gönderir.