Dünyadaki ilk üniversite nerede kuruldu

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Dünyadaki ilk üniversite nerede, Dünyanın ilk üniversitesi hakkında bilgi

İlk üniversite Abbasiler döneminde Bağdat'ta kurulmuştur. Emeviler tarafından Fas’ın Fez şehrinde kurulan Keyruvan Üniversitesi ,yaklaşık 859 yılında kurulmuştur. Eski Yunan ve Roma zamanlarına ait bazı yüksek eğitim ve öğretim teşkilatlarının da olmasına rağmen bunların günümüzdeki üniversite özelliği ve nitelikleri yoktur..
    Batıdaki üniversiteler İslam medeniyetinin Endülüs Emevi Devleti aracılığıyla Avrupa’ya girmesi ile başlar. Fas, Kurtuba ve Gırnata üniversiteleri, ilim ve fen bilimleri kilise vepiskoposların tesirindeki ruhban sınıfına mensup öğretim üyeleri olan okullara girmesine aracı olarak, sadece hukuktan ibaret olan öğretim dalına tıp, astronomi, ilahiyat ve benzerlerininde eklenmesini sağlamıştır.
    O zamana kadar Avrupa kralları vedevlet adamları tedavi olmak için Kurtuba Üniversitesinin Tıp Fakültesine gidiyorlardır. Hatta dünyanın bir düzlükten ibaret olduğuna inanan Avrupalılar bile Galileo, Kopernik, Newton dünyanın döndüğünü derin ve uzun araştırmalarının sonucunda belirtince onları suçlu görüp hapsedecek kadar ilim ve fende geriydiler.

Osmanlı İmparatorluğundaki ilk üniversite olan İznik Medresesi (1331) gibi örneklerle de Selçuklular ve Osmanlılar döneminde hızla gelişen medrese müessesesi Tanzimata kadar fen derslerinde de söz sâhibiydi. Fen dersleri kaldırılınca ilim vefenni Endülüs Emevileri aracılığıyla İslam medeniyetinden alan batı, doğuyu geçmeye başladı.Daha sonraki dönemlerde(1863) Dârül-Fünun adı altında teşkilatlanan bu yüksek eğitim-öğretim müessesesi türlü safhalardan sonra 1933 yılında İstanbul Üniversitesi olarak yeniden düzenlenmiştir.Batıda Bologna, Pavia, Revenna ve Paris adları altında gelişmeye başlayan ilk üniversiteler uzun süre psikoposların kontrolünde kalmaya devam etti.Bologna Üniversitesinin rektörleri de öğrenciler tarafından seçilmekteydi. Paris Üniversitesinde ise öğrencilerle beraber öğretim üyeleri de yönetimde rol alıyordu. Ancak sonuçta kontrol yine piskoposluğundu. Daha sonraları üniversite rektörü piskoposluğa karşı otoritesini sağlayarak özerk halegeldi. Bunu takriben papalığa bağlı olmayan İngiliz Oxford ve Cambridge üniversitelerinden sonra 14. yüzyıla kadar çeşitli Avrupa şehirlerinde üniversiteler kurulmuştur.