Dünyanın en küçük devleti Vatikan

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 29 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Vatikan (Pontificio), İtalya'nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Yerleşik nüfus 930 civarındadır. Fakat Vatikan turistik bir yer olduğundan bu nüfus turistlerle 1.500'ü aşmaktadır. Çevresi yüksek duvarlarla kaplıdır ve kameralarla izlenmektedir. Dünyanın nüfus ve yüzölçümü olarak en küçük ülkesidir. Mutlak monarşiye dayalı bir yönetim uygulanır. Devlet başkanı olarak Papa'nın sözleri yasa hükmündedir. Papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Katolik kilisesinin genel başkanı, Vatikan Devleti'nin de başkanı olur. Papa yasama, yürütme ve yargının da başkanıdır. Vatikan'ın 100 kişilik küçük bir ordusu vardır.(vikipedi)

21.yüzyılda daha bu gün İstanbul'un fethini kutlarken bize monarşinin despot bir yönetim olduğunu sayıklayan milletler konu kendi değerleri olunca söylemlerinin tam tersine hareket ediyorlar. En katı dini kuralları ve monarşinin en bariz örneğiyle Avrupa'nın ortasında İtalya'da bunu yaşatmaya devam ediyorlar ve yaşatacaklarda. Çünkü biliyorlarki geçmişi olmayanın geleceği hiç olmaz. Bize geçmişimizi unutturmaya çalışanlar körpe çocuklarını Papa'ya vaftiz ettirmek için birbirlerini eziyorlar.