Efendimiz'in (s.a.v) Güzel Ahlakı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 9 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Efendimiz [sallalahu aleyhi vesellem] bir gün ashabına, ''Kıyamet gününde müminin mianında hiçbir şey güzel ahlaktan daha ağır değildir. Allah kaba saba ve ağzı bozuk olan kişiyi katiyen sevmez'' buyurmuştur. O yaşamadığı hiçbir şeyi söylememiştir. Zira Hz. Peygamber'in [sallalahu aleyhi vesellem] hizmetine bakan Enes [radıyallahu anh] Efendimizin ahlakını şöyle anlatmıştır: Resulallaha senelerce hizmet ettim. Bir kez olsun bana kötü bir söz söylemedi. Kaşlarını çatmadı, yüzünü asmadı! Yerine getirmede gevşek davrandığım bir işten dolayı da beni asla kınamadı.
    İnsanlığın yaratılış gayesi '' Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım'' ayet-i celilesinde açık bir şekilde beyan edilmiştir.Allah Teala tarih boyunca insanlığa bu yaratılış gayesini hatırlatacak seçkin peygamberler göndermiş ve Hatemü'l-enbiya Hz. Resulullah [sallalahu aleyhi vesellem] ile peygamberlik halkası tamamlanmıştır. Hz. Peygamber [sallalahu aleyhi vesellem] ile birlikte insanlık yüce bir değere ulaşmış. Efendimizin dillere destan olan güzel ahlakı düşmanları tarafından da kabul edilmiştir. Ehli beyt ve sahabeler bile ondan aldıkları güel ahlakla birer yıldıza dönüşmüşlerdir. O hayatı, ibadetleri ve güzel ahlakıyla, müminlerin en güzel örneğidir. Çünkü kutsal kitabımız Kur'an'da, ''Allah'ın resulünde sizin için güzel bir örnek vardır'' (Ahzap 33/21) buyrulmuştur.

Fahr-i Kainat Efendimiz'in üstün ahlakını sahabelerden Sa'd b. Hişam [radıyallahu anh] Hz. Aişe annemize sormuştur. Aişe annemiz de ona, ''Sen Kur'an okumuyor musun?'' diye karşılık vermiş, ''Okuyorum'' cevabını alınca, ''İşte, onun ahlakı Kur'andı'' demiştir. Kelamların en üstünü şüphesiz Allah'ın kelamı olduğu gibi, tamamıyla Kuran'ın ahlakı olan Efendimizin ahlakı da ahlakların en üstünüdür.

Rabbimiz onun ahlakını şöyle övmüştür: ''Şüphesiz ki sen yüce bir ahlak üzerinesin'' Bu ayet-i kerime ile onun güzel ahlakı bizatihi Allah Teala tarafından methedilmiştir. Bunun için, ''Methedicisi Allah olanı, layıkıyla methedemeyiz'' demişlerdir. Hassan b. Sabit onu öven şiirleri için şöyle demiştir:

''Ben sözlerimle Muhammed'i methedemiyorum.

Lakin Muhammed'in metni ve övgüsü benim sözlerimi güzelleştiriyor.''

Biz müminlerin dünya ve ahiret saadeti bu üstün ahlaka uymakla geçer. Ona uyan mümin de toplumda güzelleşir ve kurtulur. O kıyamete kadar insanlığın kılavuzu ve kurtuluş reçetesidir. Ona uymamak ise sayısız hayır, bereket ve güzellikten mahrum olmak demektir. O halde onu güzel ahlakından mahrum olmak kişiye mahrumiyet olarak yeter.

Derece olarak müminlerin en faziletlisi ahlakı en güzel olanıdır.