Eğitim Fakülteleri Kapanacakmı?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 28 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Bu sıralar gündemde eğitim fakültelerinde bazı Bölümlerin kapanacak denildi.Hatta Eğitim Fakültelerinin birkaç bölümü dışında üniversitelere öğretmen adayı alınmayacağı belirtildi ancak bu iddiaların doğru olmadığı konuşuluyor.İşte konuyla ilgili ayrıntılar:

Mevcut olan bölümler için öğretmen adayı alımına devam edilecek. YÖK’ün açıklama yazısına göre yeni açılacak Eğitim Fakülteleri için geçerli olacak.

Atanamayan öğretmenlerin sayısının azaltılması için de Yeni açılacak eğitim fakültelerinde sadece aşağıda belirtilen bölümler yer alacak:

*Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Rehberlik Öğretmen)
    *İlköğretim Matematik Öğretmenliği
    *Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği
    *Özel Eğitim Öğretmenlikleri
    *Teknoloji Tasarım Öğretmenliği

Belirtilen bu bölümler şuan için en fazla ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanlarıdır.

Ayrıca Sosyal Bilgiler Öğretmenliği başta olmak üzere Eğitim Fakültelerinde 5 alanda öğretmenlik programı açılacak öğrenci alınmasına, bu alanların dışında program açılmamasına ilişkin olarak öğrenci 18 Nisan 2013 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında incelenmiş ve önerinin uygun olduğuna karar verilmiştir.

Kaç Üniversitede eğitim fakültesi olmadığı da ortaya çıktı. Tam 72 Üniversitede eğitim fakültesi bulunmamaktadır.

[IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/egitim-fakulteleri-kapatilacakmi-65805.jpg]egitim fakulteleri kapatilacakmi [/IMGALT]