Eğitim İle İlgili Deyimler ve Anlamları

Konusu 'Atasözleri ve Deyimler' forumundadır ve Nehir tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Eğitim İle İlgili Deyimler

***(birinden) terbiye almak (görmek)
    belli bir eğitimle yetişmek: “Allah rahmet eyleye, ben terbiyemi anamdan aldım.” -B. Felek.

***çantadan yetişmek
    bir mesleği eğitim görmeden deneyimlerle kazanmak.

***ihtisas yapmak
    belli bir konuda özel eğitim görmek, uzmanlaşmak, ihtisaslaşmak: “Ben tütüncülük üzerinde ihtisas yapmıştım.” -R. H. Karay.

***okumayı sökmek
    okula yeni başlayan öğrenci, verilen eğitim sonrası okumaya başlamak, okuma becerisini kazanmak.

***örnek vermek
    bir konuyu daha ayrıntılı bir biçimde anlatabilmek için örneklendirmek: “Son olarak bir başka yazarın kaleminden, tiyatronun önemi, en etkili eğitim aracı olduğu görüşüne bir örnek verelim.” -M. And.

***rahleitedrisinden geçmek
    birinden eğitim almak.

***sözü geçmek
    1) kendisini kabul ettirmiş olmak, hatırı sayılmak: “Sağ olsun, tanıdıklardan hatırı sayılır, sözü geçer emekli bir millİ eğitim müfettişi vardı.” -H. Taner. 2) adı anılmak, bahsedilmek: “Zira sözü geçen memlekette gelişmiş bir proleter sınıfı mevcuttu.” -N. F. Kısakürek.

***tahsil görmek
    eğitim almak: “İyi tahsil görmüş gençlerden bir grup meydana getiririz.” -R. N. Güntekin.

***yararlı kılmak
    fayda sağlayan ve üretken duruma getirmek: “Devlet özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirler alır.” -Anayasa.

***dirsek çürütmek
    1) okumak için yıllarca çalışmak: “Dirsek çürütüp emek verdiği kitapları, can vermeden can bulunamayacağını ona hiç söylememişti.” -S. Ayverdi. 2) öğrenimde veya meslekte uzun yıllar geçirmek: “Bu meslekte senelerce dirsek çürüttüğüne göre kendisini gayet iyi anlayabilirdi.” -O. Aysu.

***arka kapıdan çıkmak
    okuldan başarısızlık nedeniyle ayrılmak.

***iftihara geçmek
    okuldaki başarısı ve iyi davranışları sebebiyle üstün öğrenci seçilmek, övünç çizelgesinde yer almak.

***kurdele takmak
    okulda belli bir konudaki başarıyı belirtmek üzere öğrenci giysisinin yakasına renkli, özel bir şerit takmak.

***mektep görmemiş
    1) okula gitmemiş; 2) tkz. kaba, saygısız.