Eğitimin Amaçları Nelerdir

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Çeşitli düşünürler eğitimin amacını birbirinden farklı görüşlerde dile getirmişlerdir. Kant'a göre eğitimin amacı, insanları mükemmellik vasfı ile donatmak; Jams Mill'e göre de insanı, kendisi ve başkaları için bir saadet vasıtası haline getirmektir.
    Günümüzde modern eğitim, kişinin bütün yönleriyle devamlı gelişmesini amaçlar. Böylece kişinin sosyalleşmesine yardımcı olarak toplumda sosyal ilişkilerin gelişmesine de katkıda bulunur. Bu şekilde toplumun sosyal bakımdan kalkınmasında çok önemli bir rol oynar.

Yine eğitim, bir üretim faktörü olan emeğin niteliğini ve kalitesini yükselterek onn üretimde daha verimli hale gelmesini sağlar.Ayrıca değişik mesleklerde insanlar yetiştirerek ekonomik kalkınma için gerekli olan iş gücünü yetiştirir.

Eğitim sistemi ''örgün+yaygın'' içerisinde, eğitimin esas amaçlarından birisi de topluma ait yaşayan kültürün yeni nesillere aktarılmasıdır. Bu şekilde eğitim, kültür taşıyıcılığı görevini gerçekleştirerek toplumun devamlılığını da sağlamaktadır.

Ayrıca eğitimin amacı, çocukların ve gençlerin topluma sağlıklı bir şekilde uyum sağlamalarına yardım etmektir. Bu doğrultuda kişinin bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirerek davranışlarını toplumun değerlerine uygun hale getirmektir.Eğitim; ailede, okulda ve sosyal çevrede bütün hayat boyunca sürmekte ve edinilen tüm tecrübeleri kapsamaktadır.