Emin adımlarla ilerleyin

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Emin adımlarla kariyerinizde ilerleyin

Kariyerinizde emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız..
    Başarılı bir iş kariyerine sahip olmak çok güç değildir.Belli konularda eğitim almak, hedefler doğrultusunda deneyim kazanmak, gerekli ihtisasları yapmak, bireysel ve mesleki açıdan kendini gerçekleştirme sürecine hazırlamak ve uzmanlaşmaktır. Buradaki amaç başarılı olmak, güç ve saygınlık elde etmek, daha fazla para kazanmak ve daha çok sorumluluk üstlenmektir. Meslek seçimi insanın en önemli kararlarından biridir.

İnsanın hayalleri, ilgi alanları, kabiliyeti, hayat felsefesi ve beklentileri kariyer sahibi olurken dikkate alınmalıdır. Kişi kendi kariyer planını yaparken yine en büyük görev kendi kendisine düşmektedir.
    Kariyerimiz nasıl bir yaşam sürdüğümüze kısaca yaşam kalitemizin en önemli belirleyicisidir.Benim kişisel bir kariyer planım var dimek bir ayrıcalıktır. İşte geleceğinizi kendiniz yönetecekseniz adım atmanın tam sırası.

Çalışma hayatında inanç ve ciddiyetin yanında sürekli yeniliklere açık olmak gerekiyor. Hedefleriniz doğrultusunda bilgi, beceri kazanmak, gerektiği yerde eğitim almak, araştırmalarda bulunmak sizi bir adım daha öne çıkaracaktır.

İyi bir kariyer sahibi olmak, iş hayatında istediğiniz hedeflere ulaşmanın yanı sıra özel hayatınızda da mutluluğu yakalamaktır.
    Herhangi bir işte, iyi bir sonucun elde edilmesi için emek harcamak gerekir.Çaba gösterilmeden, emek verilmeden başarılı olmak mümkün değildir. Okumanın yaşı yoktur.Eğitim almadan beceriler geliştirilemez.Kariyeriniz için gerektiğinde eğitim almalı kişi kendini çalıştığı alanda geliştirmelidir.

''İş hayatı bisiklete binmek gibidir. Ya sürekli pedal çevirirsiniz ya da düşersiniz.''

''Durmadığınız sürece yavaş ilerlemeniz önemli değildir.'' (Konfüçyüs)

İş hayatında göze girmek sırf birilerine yaranmak için yağ çekmek kariyer basamaklarını tırmanmanızı sağlamaz. Kariyerde önemli olan yapılan işler ve sonuçlarıdır.Ancak insanlarla iyi iletişim kurma kabiliyeti de büyük önem taşır.
    Bir çok kadın, ikili ilişkiler kurmak konusunda daha yetenekli görünse de iş ilişkilerinde erkekler çok daha başarılı.Bir iş yerinde hem kadın hem de erkeklerin iş arkadaşları ile nasıl bir iletişim içinde olacağını bilmesi gerekir. Kadınlar, erkeklere göre kendini kanıtlama çabası içinde olur. Bunun nedeni de yetersiz yani acemi görünmemek içindir. Kişi yetenekli olmasına karşın iş yerinde terfi alamamışsa bunun en büyük nedeni, sağlam iş ilişkileri kurmamış olmasından kaynaklanır.
    Eğer kişi kendini iletişim kurmak konusunda beceriksiz hissediyorsa önyargısız, cana yakın kişilerle samimiyet kurabilir.
    İş arkadaşları ile iletişimde bulunurken önemli bir husus, işin nerede bittiğini ve özel hayatın nerede başladığını bilmek, sınırları ona göre ayarlamak gerekir.

Kariyerinizi geliştirmek, çalıştığınız işte emin adımlarla ilerlemek için öncelikle kendinizi çok iyi tanımalısınız, kişisel bir analiz yapmak, işinizle ilgili alanlarda güçlü ve güçsüz yanlarınızı görmenizi sağlar. Ayrıca gelecekte sizi bekleyen fırsatlara ve tehlikelere karşı hazır olmanızda yardımcı olur.Zayıf yanlarınızı görüp giderin ve güçlü yanlarınızı ortaya çıkartın.

Ne istediğinizi,işten ne beklediğinizi ve ne olursa mutlu olacağınızı belirlemelisiniz.

Kariyerini geliştirmek isteyenlere verilecek en önemli tavsiyelerden biri de çevresini geliştirmesidir.Yeni insanlarla tanışabileceği yerlere, konferanslar, fuarlara daha sık gitmeli. İnsanlarla iletişimde bulunup ilişki kurmalıdır. Çok iyi bir konuşmacı olmak yerine, iyi bir dinleyici olmak, yeni arkadaşlar kazanmanızı kolaylaştırır.İş hayatında çoğu zaman ilan verilmeden tanıdıklar vasıtasıyla bir birlerine yeni işler haber verilir. İşte bunun gibi işlerden haberdar olabilmek için insanların sizi tanımasına, sizin yetenek ve sahip olduğunuz tecrübelerinizi bilmesi, kariyerinizde yeni kapılar açacaktır.

Son olarak kariyerinizde ilerlemek için yapabileceklerinize ek olarak, kendiniz için yüksek standartlar belirleyin.Eğer her hangi biri başardıysa pekala siz de başarabilirsiniz. İş yaşamında mükemmel olmak için çalıştığınız alanda mükemmelleşmek için, her gün daha iyi olmak için çalışmaya başlayın.

Elif Uçar/webokur.net​

2. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Cevap: Emin adımlarla ilerleyin

İyi bir kariyer hedefine yavaş fakat emin adımlarla ilerleme gösteriyoruz bakalım :) Ayrıca Konfüçyüs amcanın sözü de doğrular nitelikte bir söz
    ''Durmadığınız sürece yavaş ilerlemeniz önemli değildir.''

3. Cevap: Emin adımlarla ilerleyin

''Ya başlamamalı, ya da bitirmeli. '' Ovıdıus amca da böyle demiş.

Nereye götürüyorsun bizi emin adımlarla... :rolleyes:

4. Elif

Elif Yönetici Admin