En Etkili Sigara Bırakma Yöntemi

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 2 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Sigarayı bırakma yöntemleri

En Etkili Sigara Bırakma Yolları

Bu günden itibaren severek kullandığım sigarayı bırakıyorum.Kararım kesin ve eğer bazen zorlanırsam neler yapmam gerektiği konusunda bir araştırma yaptım.Umarım bırakmak isteyenlere yardımcı olur.
    İşte, Sigarayı bırakmak isteyene 5 etkili yöntem..

1) Birden Bire Sigarayı Bırakmak

Aslında en etkili yöntem, sigarayı birden bire bırakmaktır. Herhangi bir bahane bularak, artık sigara içmiyorum demeniz yeterlidir. Gerisi iradenize kalmış bir durumdur. Ancak bu yönteme giriştiğinizde, kesinlikle “bir tane içeyim bir şey olmaz” dememelisiniz. Mümkünse sigara bulunan ortamdan uzaklaşın, sigara konusunun açılmasına izin vermeyin.

2)Yardımcı Ürünler ile Sigarayı Bırakmak

Birinci yöntemi deneyenler ancak iradesine hakim olamayarak sonuç alamayanlar için yardımcı ürünler bir diğer yöntem. Eczanelerde,sigarayı bıraktırmak konusunda bir çok ürün mevcut.Nikotin sakızı, Nicotinell isimli bir ürün aldım sıkıştığımda çiğnemek için..

3) Sigarayı Bırakma Merkezleri

Türkiye'nin bir çok şehrinde sigarayı bırakmak için merkezler mbulunuyor. Bunları ufak çaplı bir araştırma ile bulabilirsiniz. Bu merkezlerde sizlere sigarayı nasıl bırakacağınız hakkında terapiler uygulayarak büyük ölçüde başarı sağlanabiliyor. Böylece sigarayı bırakma uzmanlarından yardım alarak sigarayı daha rahat bırakabilirsiniz. Bir uzmanın desteği her zaman huzur ve güven verici bir durumdur.

4) Başka Sigara Bırakma Yöntemleri

Bunların dışında bir çok sigara bırakma yöntemi olsa da, en etkili yöntemler bunlardır. Mesela nikotin sakızı ve benzeri yardımcı ürünler, sigarayı bıraktırma merkezlerinde sigarayı bırakma konusunda destek veren uzmanlar, yardım almak, sigarayı bıraktırmak için mücadele veren oluşumlara katılarak bir çok kişinin desteği ile sigarayı bırakmak.

Sigaranın hem sağlığınıza, hem de kesenize verdiği büyük zararları iradenizi kontrol ederek ve sigarayı bırakabileceğinize inanarak hiçbir yardımcı ürün veya desteğe ihtiyaç duymadan bırakabileceğinizi unutmayın.

5) Sigarayı bırakmayı önce kendiniz istemelisiniz.

Sigaranın hem size hem de çevrenizdekilere verdiği zararları düşünerek, sigarayı bırakmanın bir insanlık vazifesi olduğuna inanarak ve sigarayı herhangi bir sıkıntınızda bir çözüm ve stres atıcı bir madde olarak görmeyi bırakarak, sigarayı da bırakabilirsiniz.